Ücretsiz sınava hazırlık kursları takvimi çıktı

0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaokul ve lise öğrencilerinin katılacağı ücretsiz sınava hazırlık kursları için takvim açıkladı. Sonuçları liselere geçişte kullanılan TEOG ile üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler sınava hazırlık kursları için başvuru yapabilecek. Aynı zamanda bu ücretsiz sınava hazırlık kursları mezun öğrencilere de açık.

MEB öğrenci ve mezunların katılacağı sınava hazırlık kursları için destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) kılavuzunu da yayımladı. İşte sınava hazırlık kursları takvimi ve kaç saat ders verileceğinin ayrıntıları:

SINAVA HAZIRLIK KURSLARI İÇİN 3 DÖNEM VAR: Destekleme ve yetiştirme kursları için öğrenci başvuruları 22-27 Eylül tarihleri arasnda yapılacak. Kurslar, birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi olarak üç dönemde açılacak.

İLK KURS 3 EKİM’DE BAŞLIYOR: Kılavuza göre, birinci dönem kursları 3 Ekim’de başlayacak, 15 Ocak 2017’de sona erecek. İkinci dönem kursları ise 27 Şubat-4 Haziran 2017, yaz kursları ise 3 Temmuz-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.

ARA SINIFLARA 5, SON VE MEZUNLARA 6 DERS: Ara sınıflardaki öğrencilerin tercih edebileceği ders sayısı ise 3’ten 5’e çıkarıldı. Ortaokulların 5, 6 ve 7’inci sınıflarındaki öğrenciler ile lisenin 9, 10 ve 11’inci sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı ders seçebilecek. Bu öğrenciler haftalık toplam 12 saate kadar ders alabilecek. 8’inci sınıf öğrencileri ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saat ders alacak. 12’inci sınıf öğrencileri ile mezunlar da en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saat ücretsiz sınava hazırlık kurslarına katılabilecek.

DEVAMSIZLIK TAKİP EDİLECEK: Sınıf oluşturma işlemleri “Türkçe sınıfı”, “Matematik sınıfı” gibi ders bazlı yapılacak ve e-kurs modülünde buna göre sınıf oluşturulacak. Öğrencilerin devamsızlıkları derslere göre takip edilecek. Ücretsiz sınavlara hazırlık kursları geçen yıl10 milyon öğrenciye destek verdi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı