Üniversite kayıtlarında son gün, kayıt yaptırmayanın puanı düşecek

0

Üniversite kayıtlarında son gün, kayıt yaptıramayanın puanı düşecek. YKS puanlarıyla üniversiteye yerleşenler için bugün kayıtta son gün. Yerleştiği halde kayıt yaptırmayanların ise gelecek yıl sınava girdiklerinde puanları düşecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARINDA SON GÜN, KAYIT YAPTIRMAYANIN PUANI DÜŞECEK

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için geçtiğimiz 3 Eylül’de başlayan kayıtlar bugün sona eriyor. Bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler kayıt yaptırmazlarsa gelecek yıl sınava girdiklerinde Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek. OBP, yerleştirme puanlarına 60 ile 30 puan arasında katkı yapıyor.

 

ÜNİVERSİTELERDE 128 BİN BOŞ KONTENJAN VAR

YKS yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerde boş kontenjan 128 bin 508 oldu. Bu kontenjanların 89 bin 686’ı lisans, 38 bin 822’si ise ön lisans programlarında oldu. Bu rakamın kayıt yaptırmayanlarla birlikte 200 bine ulaşması bekleniyor. 

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

  1. a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  2. b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  3. c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf  
  4. d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  5. e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı