Üniversite öğrencileri nasıl burs bulacak?

0

Üniversite öğrencileri nasıl burs bulacak? Üniversiteliler için barınma kadar önemli bir başka çözülmesi gereken nokta da maddi destek bulabilmek.

Üniversite öğrencilerine çeşitli kurum, kuruluş, dernek ve vakıflar burs veriyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ NASIL BURS BULACAK?

Burs veren kuruluşların birçoğunun bursları karşılıksız. Ama bazı kurumlar burs verdikleri öğrencilerin kendi sosyal sorumluluk projelerinde çalışmasını ya da kendi şirketlerinde staj yapmasını da şart koşabiliyor. Bazı kurumlar ise taahhütname alarak, mezuniyetten sonra iş bulunca başka bursiyerleri desteklemeleri şartını koyabiliyor. Bazı kurumlar ise başka bir yerden burs aldığınızda desteğini çekebiliyor. Bu yüzden de başvurudan önce bu kurumların burs şartlarını da öğrenmeniz gerekiyor.

BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Burs başvuruları ise genel olarak eylül ayı içinde yapılıyor. Bazı kurumların verdikleri burslara üniversitelerin burs ofisleri aracılığıyla başvuru yapabiliyorsunuz. Bazılarına da kendi internet siteleri üzerinden.

İŞTE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BURS VERENLER

İşte sizler üniversiteliler için hazırladığımız burs rehberi:

 

YURT-KUR BURSLARI

 

Burs veren kurumların başında KYK geliyor. Başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor. Sonuçlar ise yapılacak. Ek yerleştirme yapıldıktan sonra başvuru tarihleri kurumun sitesinden açıklanacak. 2018 yılında öğrencilere ne kadar burs verileceği ocak ayında belli oluyor. Kurum 2018 yılında 470 TL KYK burs/kredi ödemesi aldı. Üniversite sınavlarında dereceye giren ilk 100 öğrenciye 3 katı burs veriyor. Yani 1410 TL. Yüksek lisans öğrencileri 940 TL ve doktora öğrencileri 1410 TL burs/kredi ödemesi aldı. Burs geri ödemesiz, kredi ise geri ödemeli. Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, milli sporcu, DGS ile lisansa geçen öğrenciler başvurabiliyor.

 

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD)

2018-2019 öğretim yılı için burs başvuruları 17– 27 Eylül tarihleri arasında derneğin sitesi üzerinden yapılacak. Öğrencilere 10 ay boyunca aylık 220 TL verilecek. Devlet üniversite öğrencilerine burs veriyor. KYK hariç başka yerden burs almayacaksınız. Açıköğretim ve vakıf öğrencileri başvuramıyor.

 

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI (İSOV)

 

Vakıf lisansüstü eğitim yani yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs veriyor. Ama İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde mesleki ve teknik lise, meslek yüksekokulu, üniversitelerin teknik bölümlerinde okuma şartı var. Vakıf üniversitelerinin mühendislik bölümlerinde yüzde 100 burslu okuyanlar da başvurabiliyor. Bursları karşılıksız. 2018 yılı için 450 TL burs belirlendi. KYK kredisi hariç başka yerden burs almamamız gerekiyor. Burs başvurusu 30 Eylül’e kadar. 13 devlet üniversitesi öğrencisine burs veriyor.

 

 

ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (ALEV)

 

Bursu karşılıksız. Devlet üniversiteleri öğrencilerine veriyor. Aylık burs miktarı 2017-2018 öğretim dönemi için ayda 440-TL olarak belirlenmişti. Henüz 2018-2019 öğretim yılı için belli değil. Üniversite ofislerinden başvuruyorsunuz.

ANADOLU VAKFI BURSLARI

Burs başvuruları 30 Eylül’e dek sürüyor. Kendi sitesinden başvuruyorsunuz. Devlet üniversiteleri lisans öğrencileri ile vakıf üniversitelerine yüzde 100 bursla yerleşenlere burs veriyor. Açık öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışı. Farklı kurumlardan burs alınmasına karşı değil. Öğrenci değişim programına giden öğrenciler yurtdışında oldukları sürece burs almaya devam ediyor. ODTÜ ve Aksaray için yurt olanağı da sağlıyor. Burs miktarı 450 TL.

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI (ÇEV)

İstanbul’daki öğrenciler yararlanabiliyor. 30 Eylül’e kadar vakfın sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Devlet üniversiteleri ile yüzde 100 bursla vakıf üniversitelerine yerleşenlere burs veriyor. Mülakat yapıyor.

ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI

Alev Topları Programı’na başvurular 13 Eylül saat 17.00’ye kadar yapılacak. Başvurular vakfın sitesinden yapılıyor. 12 ay süreyle 650 TL. Mülakat var. Akran danışmanlık hizmeti, atölye, seminer, vakfın etkinliklerinde gönüllülük burs alan öğrenciler için katıldıkları etkinlikler oluyor. Staj olanağı da sağlıyor. Puan sıralaması önemli. Başka kurumdan destek alınmasına karşı.

 MEHMET ZORLU VAKFI

Vakıf üniversitesine tam burslu yerleşene de burs veriyor. Başka bir özel kurumdan burs almama şartı bulunuyor. KYK kredisine onay veriyor. Devlet üniversitelerinden seçtiklerinin öğrencilerine ve sadece belli bölümlerde okuyan lisans öğrencilerine burs veriyor. Devlet konservatuarları öğrencileri de başvurabiliyor. Başvuru üniversitelerin burs ofislerine yapılıyor.

 

RÖNESANS EĞİTİM VAKFI

Rönesans Eğitim Vakfı başvuruları 30 Eylül 2018 tarihine kadar yapılacak. Vakıf yalnızca devlet üniversiteleri lisans öğrencilerine burs veriyor. Burs şartları arasında aylık nakit ödeme şeklinde başka bir burs desteği almamış olmak ve ücretli olarak bir işte çalışmıyor olmak yer alıyor. Burs alan öğrencinin sosyal sorumluluk çalışması kapsamında, kendi oluşturacağı bir projede veya belirtilecek kriterlere uygun bir sivil toplum kuruluşunda “gönüllülük’’ esasına dayalı bir çalışma yürütmesi bekleniyor. Bir yılda toplam 50 saat gönüllülük çalışması bekliyor. Bu çalışmayı da belgelemeniz isteniyor.

SABANCI VAKFI BURSLARI

Sabancı Vakfı Bursları başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere veriliyor. Geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü bulunmuyor. Burs için başvurular üniversitelerin burs ofislerine yapılıyor. Değerlendirmeyi de üniversite yaptıktan sonra burs alacak öğrencileri vakfa bildiriyor. Vakıf bursiyerlerine staj olanağı da sunuyor.

Geçen yıl lisans öğrencileri için aylık 500 lira, ön lisans öğrencileri için aylık 230 lira burs vermişti. Bu yıl 400 öğrenciye burs verecek. Üniversiteye giriş bursu, kalkınmada öncelikli iller bursu, engelli öğrenci bursu gibi değişik burs seçenekleri var.

KYK bursu dışında başka kurumdan burs alınmasını istemiyor. 12 devlet üniversitesinin öğrencisine burs veriyor. Erasmus gibi değişim programlarına katılanlar burs almaya devam ediyor.

 

TEKFEN VAKFI BURSLARI

 

Tekfen Vakfı gerekli gördüğü takdirde, ön lisans /lisans bursiyeri, Tekfen Grup Şirketleri’nin birinde eğitimi süresince 1 kereye mahsus 1 ay süreyle asgari ücret karşılığında staj yapmakla yükümlü. Başka kurumdan burs almaya karşı, buna KYK bursu da dahil. Geri ödemeli KYK kredisini almasını kabul ediyor. Başvurular vakfın internet sitesi üzerinden alınıyor. Burs verdiği öğrencilerle de mülakat yapılıyor. Eylül sonuna kadar başvuru. Geçen sene 580 TL ödemişti.

 TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

Burs için sosyal sorumluluk projelerinde yer almanızı bekliyor. Öğretmen çocuklarına, sayısal bölümlerde okuyan kız çocuklarına da özel bursu var. Ön lisans öğrencileri de başvurabiliyor. Burs miktarı 255 TL. Devlet ve vakıf üniversiteleri öğrencileri başvurabiliyor. Başka kurumdan burs almanız sorun oluşturmuyor.

TÜBİTAK BURSLARI

TÜBİTAK fen ve sosyal bilimler alanlarında okuyan öğrencileri çeşitli burslarla destekliyor. Ayda 750 TL ile 2 bin TL arasında değişen oranlarda destek veren TÜBİTAK burslarından yararlanabilmek için YKS’de ilk 5 bin ile 25 bin arasında yer almak gerekiyor. ÇAP yapanlara da destek veriyor. 15 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında burs başvurusu yapılıyor.

TÜRK EĞİTİM VAKFI TEV BURSLARI

 

Burs vereceği öğrencilerin kamu ya da özel bir başka kurumdan burs almalarını istemiyor. KYK kredisi bunun dışında. Bir başka şartı ise kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak. Vakıf sadece devlet üniversiteleri öğrencilerine burs veriyor. Vakıf üniversiteleri öğrencileri burslara başvuramıyor. Burs vereceği öğrencilerle mülakat da yapılıyor. Vakıf burs vereceği öğrencinin işe girdikten sonra başka bir öğrenciye de burs vereceğine ilişkin “vicdani yükümlülük” istiyor. 2018-2019 öğretim yılı için başvuru tarihi 30 Eylül’e kadar. Burs miktarı ise 2017-2018 öğretim yılında aylık 510 TL. Üniversitelerin burs merkezleri aracılığıyla bursiyer belirliyor. Lisansüstü eğitim bursu da var. Üstün başarı bursu YKS’de ilk 5 bin içinde olanlara veriliyor. Bunun da süresi 30 Eylül’de bitiyor. Burs miktarı geçen yıl 1150 TL olmuştu. Vakıf sanat bursu da veriyor. Yurtdışı yüksek lisans ve doktora bursları da bulunuyor.

VEHBİ KOÇ VAKFI

 

Vehbi Koç Vakfı sadece belirlediği devlet üniversiteleri lisans öğrencilerine burs veriyor. Ayrıca hemşirelik okuyacak üniversite öğrencilerine de burs veriyor. 28 Eylül’e kadar başvuru yapılabilir. Geçen yıl burs miktarı 550 TL olarak ödenmişti.

 

YEKÜV BURSLARI

 

  1. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) devlet üniversiteleri örgün öğretim öğrencilerine burs veriyor. İstanbul’da bir devlet üniversitesini kazanmış, annesi veya babası hayatta olmayan, eğitimi devam eden kardeşleri olan, ekonomik yetersizliklerle eğitim hayatını sürdürmekte zorlanan çocuk ve gençler vakfın önceliği. Kırsal ve parçalanmış aile çocuklarına öncelik veriyor. 24-26 Eylül tarihleri arasında başvuru alacak. Vakfın sitesinden başvuru yapacaksınız. Rehberlik hizmetleri de veriyor ve her ay bir kez öğrencilerle toplanıyor.

 

 

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d