Üniversite sınavları 43 yılda nasıl değişti?

0

Üniversite sınavları 43 yılda nasıl değişti? Türkiye’de eğitimde en sık değişiklik yapılan alanlardan biri de sınavlar oluyor. Hem üniversite hem lise sınavları sürekli değişiyor. Üstelik bu değişiklikler yapılırken de yeni sınav sisteminin neden getirildiği, diğerinin neden kaldırıldığı sorusuna kimse yanıt veremiyor.

2017 yılının en önemli değişikliklerinden biri de yine sınav sistemi değişiklikleri oldu. Üstelik aynı yıl içinde hem lise hem de üniversite sınavları değişti. Üniversite sınavlarında değişiklikler incelendiğinde ise ortaya şöyle bir tablo çıkıyor.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI 43 YILDA NASIL DEĞİŞTİ?

Türkiye’de merkezi sınavların tarihi 1974 yılına uzanıyor. Bu 43 yıllık süreç içinde merkezi olarak yapılan üniversite sınavları sürekli değişikliğe uğradı. 43 yılda 6 kez üniversite sınavı değiştirildi. Ortalama 7 yılda bir kez merkezi üniversite sınavlarında değişiklik yapılmış oldu. Son olarak ise YGS ve LYS olmak üzere iki aşamalı olarak yapılan üniversiteye geçiş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. İki oturumlu bu sınav 2018 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

YENİ SINAV SİSTEMLERİ 2018 YILINDA BAŞLADI

Az sayıda kişinin lise mezunu olduğu, bu nedenle isteyen kişinin istediği üniversite ve bölümde öğrenim görebildiği Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne, üniversiteye öğrenci seçme sistemi dönemin ihtiyaçları doğrultusunda uğradığı değişimlerle bugünlere geldi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı internet sitesinden derlenen bilgilere göre, Cumhuriyet döneminde, 1960’lı yıllara gelinceye kadar lise mezunlarının sayısı az olduğu için pek çok fakülte, başvuran mezunların tamamını sınavsız kabul etti.
Zaman içinde kontenjanlarını aşan bir taleple karşılaşan fakülteler, seçme için başvuru sırasını dikkate alıp, ihtiyaç kadar adayı kabul ettikten sonra kayıtlarını durdurdu. O dönemde fakültede verilen eğitimin niteliği de dikkate alınarak, liselerin fen ya da edebiyat kolu mezunları kabul edildi, mezunlar lise bitirme derecesine göre sıralanarak üniversiteye girebildi.

ÜNİVERSİTELER KENDİ SINAVLARINI YAPMAYA BAŞLADI

Aradan geçen yıllarda lise mezunlarının artması ve lise dengi okul mezunlarına da yükseköğretime başvurma hakkı verilmesiyle kullanılan “seçme teknikleri” talebi karşılayamaz hale geldi. Bunun üzerine bazı fakülteler kendi amaçlarına uygun giriş sınavları düzenlemeye başlarken, öğrenciler sınavlara girebilmek için farklı şehirlere gitmek zorunda kaldı. Aynı gün ve saatlere rastlayan sınavlarda mezunların seçim yapmaktan başka çaresi yoktu. Bu durum, adaylar ve veliler açısından önemli sorunlara yol açtı.

İŞTE ÜNİVERSİTE SINAVLARININ KRONOLOJİSİ
SABAH VE ÖĞLEDEN SONRA YAPILDI

Üniversitelerarası Kurul, 1974 yılında üniversiteye giriş sınavlarının tek merkezden yapılmasına karar verdi. O yıllarda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) adıyla düzenlenen seçme sistemi, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda yapıldı.

AYNI GÜNDE TEK OTURUMDA YAPILDI

1976-1980 yıllarında ise aynı günde ve bir oturumda uygulandı. Bu dönemde yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri toplanan adaylar, puanları ve tercihlerine göre programlara merkezi olarak yerleştirildi.

İKİ BASAMAKLI HALE 1981 YILINDA GELDİ

Sınav, 1981 yılından itibaren ise iki basamaklı hale getirildi. İlk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde yapıldı. 1982 yılından itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları alınarak, bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına eklendi.Sınav sisteminde 1987 yılından itibaren yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanındı.

1999 YILINDA YİNE TEK BASAMAKLI OLDU

ÖSS ve ÖYS olarak iki basamaklı gerçekleştirilen sınav, 1999 yılından itibaren ÖSS adı altında tek basamaklı hale getirildi. 1999 yılındaki değişiklikte önceki yıllarda uygulanan ÖSS’de herhangi bir değişiklik yapılmayıp, sınavda sorulara temel teşkil eden bilgilerde temel eğitim müfredatının üstüne çıkılmadı.
2006’da ÖSS’de yapılan değişiklikle sınavın bir basamakta uygulanmasına devam edildi ancak soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlandı.
YGS VE LYS 2010 YILINDA BAŞLADI
Üniversiteye girişte 2010 yılından itibaren ise iki aşamalı yeni bir sisteme geçildi. Yeni ismi olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile adayların yükseköğretime geçiş için yeterliliği ölçüldü. Adayların bu sınavda aldıkları puan, nihai puanlarına yüzde 40 etki etti. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) adı altında gerçekleştirilen ikinci aşamada ise açıköğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanı belirlendi.
LYS, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1), Fen Bilimleri Sınavı (Fizik, Kimya, Biyoloji) (LYS 2), Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3), Sosyal Bilimler Sınavı (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) (LYS 4), Yabancı Dil Sınavı (LYS 5) olmak üzere beş alanda, haziran ayında iki hafta sonunda ve ayrı ayrı oturumlarda yapıldı.

2017’DE YENİ SİSTEM GELDİ, 2018 YILINDA BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temel ve Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) kaldırılması yönünde görüşünü dile getirmesinin ardından hızla çalışmalara başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG’un ardından üniversite sınav sisteminin de yeniden ele alınmasıyla ilgili harekete geçti. Yapılan düzenlemelerin ardından yeni sistem, 12 Ekim’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

EN SON İKİ OTURUMLU TEK SINAV OLDU

Buna göre, 2018-2019 eğitim yılında başlayan yükseköğretime giriş sınavının yeni adı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Bu sınav da “Temel Yetenek Testi” (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere2 oturumlu olarak yapıldı. Ayrıca Yabancı Dil Testi (YDT) de YKS’nin oturumlarından biri oldu.
Yeni sınav sisteminde öncekilerden farklı olarak, TYT’den 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanla bir tercih yapmadıkları takdirde isterlerse sonraki yıl bu haklarını kullanabilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı