Üniversitelerde akreditasyon nedir?

0

Bu yıl üniversite tercihi yapacak adaylar akreditasyon nedir sorusunun da yanıtını öğrenmiş olacak. Çünkü 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda hangi üniversitenin hangi programının ulusal ya da uluslararası akreditasyona sahip olduğu bilgisi yer alıyor.

AKREDİTASYON NEDİR?
YÖK, geçen yıl üniversite tercihi yapacak adayların seçimini kolaylaştırmak ve daha bilinçli tercih yapmalarını sağlamak amacıyla kılavuza hangi üniversitede kaç akademisyen olduğu bilgisini koymuştu. Bu yıl ise üniversitelerin programlarının akreditasyon bilgisi de yer aldı. Peki akreditasyon nedir ve akreditasyonu kim verir?

Akreditasyon nedir sorusuna verilecek en kısa yanıt üniversitelerin verdikleri eğitimi göstermek için ulusal ve uluslararası bağımsız kurumlardan aldığı kalite belgesi olur. 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda ise Türk üniversitelerinin ulusal ve uluslararası 15 kurumdan aldıkları akreditasyon bilgileri programlarının karşısında yer alıyor.
Bu yılın kılavuzunda yer alan akreditasyon yapan kuruluşlar.

ULUSLARARASI AKREDİTASYON KURULUŞLARI NEDİR?
AQAS: Eğitim Programlarının Akreditasyonu ile Kalite Güvence Ajansı (AQAS) hem akademik dernekler hem de yükseköğretim kurumlarından oluşan kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş. Almanya’da 2002’de kurulan kurum uluslararası partner kurumlar ile ortak ve çift diploma programlarının akreditasyonunu değerlendiriyor. Verdiği akreditasyon programın Avrupa standartları ve ilkelerine uygun olduğunu belgeliyor.

AACSB: The Association to Advance Collegiate Schools of Business, (AACSB) lisans ve lisansüstü işletme ve muhasebe programlarını akredite ediyor. ABD’de1916 yılında kuruldu. Kâr amacı gütmeyen küresel bir organizasyon.

ABET: Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) üniversitelerin mühendislik fakültelerini denetliyor. ABD merkezli bir kurum.

ACPE: Eczacılık fakültelerini akredite eden Accreditation Council for Pharmacy Education (ACPE) ABD’de 1932 yılında kuruldu.

AHPGS: Almanya merkezli Accreditation Agency in Health and Social Sciences (AHPGS) sağlık, sosyal bilimler ve benzeri dallarda verilen eğitimlerin akreditasyonunu yapıyor.

ASIIN: Accreditation Agency for Degree Programmes in Engineering, Informatics, the Natural Sciences and Mathematics Alman akredite kuruluşu. Mühendislik, bilgisayar bilimleri, doğa bilimleri, matematik, eğitimlerini denetliyor.

FIBAA: Yine Almanya merkezli The Foundation for International Business Administration Accreditation, hukuk ve sosyal bilimler de dahil ekonomi ve yönetim üzerine programları denetliyor.

IACBE: İşletme fakültelerini akredite etmek amacıyla ABD’de kurulan International Assembly for Collegiate Business Education (IACBE) fakülteleri web siteleri de dahil inceleyip, akredite ediyor.

ULUSAL AKREDİTASYON KURULUŞLARI
ECZAKDER: Eczacılık Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ECZAKDER), eczacılık eğitimi programları 2014 yılından bu yana denetliyor.

FEDEK: 2009’da kurulan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) bu fakültelerde sunulan eğitimi akredite ediyor.

MİAK:Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu’na göre kurulan Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MİAK) mimarlık eğitimi veren programları denetliyor. MÜDEK: Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) mühendislik programlarını bölümlerini denetliyor.

PSİKOLOGLAR DERNEĞİ: Farklı üniversitelerden akademisyenlerin bulunduğu Psikoloji Lisans Eğitimi Akreditasyonu Kurulu psikoloji programlarını akredite ediyor. TEPDAD: Tıp Dekanları Konseyi insiyatifinde Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tıp fakültelerinde verilen eğitimin kalitesine belge vermek üzere 2008’de kuruldu. Daha sonra Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) kuruldu ve tıp fakültelerini akredite etmeye başladı.

VEDEK: Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği veterinerlik programlarını denetliyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı