Üniversiteli Kıbrıs’ta takip edilecek

0

Üniversiteli Kıbrıs’ta takip edilecek. KKTC’deki üniversitelerde okuyacak öğrenciler bu yıldan itibaren yakın takip altına alınacak. Bu yıl ilk kez öğrencilere pasaport ile giriş zorunluluğu gelen Kıbrıs’ta Türkiye’den gelen öğrencilerin kayıt dışı işlerde çalıştırılmalarının önlenmesi amaçlanıyor.

2018 Eylül ayında başlayacak uygulama ile Kıbrıs üniversitelerinde okuyan öğrenciler ülkeye pasaport ile giriş yapacak. Ağustos başında KKTC’de milli eğitim, içişleri ve sağlık bakanlıklarının koordinasyonunda, ‘Kayıt Kabul Tüzüğü ve Öğrenci İzni Tüzüğü’ hazırlandı. Tüzüğe göre, KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler, yeni eğitim-öğretim dönemi için ülkeye pasaportla giriş yapmaları şartı getirildi. Pasaportu olmayanlara işlemlerini tamamlamaları için 90 gün süre verilecek. KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler daha önce yaptığı açıklamada pasaportları olmayan öğrencileri Kıbrıs’a almayacaklarını açıklamıştı.

ÜNİVERSİTELİ KIBRIS’TA TAKİP EDİLECEK

Hürriyet’ten Ömer Bilge’nin haberine göre öğrencilerin kayıt dışı işlerde çalıştırılmalarının önlenmesi için bir dizi önlem alınacak. KKTC’de 55 bini Türkiye’den olmak üzere 100 binden fazla üniversite öğrencisi eğitim alıyor. KKTC hükümeti, özellikle öğrencilerin kayıt dışı işgücü olarak kullanılmasını engellemek için önlem aldı. Bu yıl yürürlüğe giren takip sistemiyle öğrencilerin her adımı kayıt altına alınacak ve izlenecek.

KAYIT DIŞI İŞLERDE ÇALIŞTIRILIYORLAR

KKTC’ye üniversite öğrencileri normal şartlarda pasaportla giriş yapıyor. Okula kayıtlarının ardından öğrenci statüsünde oturma izni alıyor. Son yıllarda özellikle Nijerya, Zimbabve gibi Afrika ülkelerinden 20 binin üzerinde öğrencinin okullara kaydolup derslere girmeyerek kayıt dışı çalıştı. Türkiye’den gelenlerin de bir bölümü, kayıt dışı işlerde çalışıyor. Öğrenci takip sistemi, 30 Eylül’de başlayacak. Bu; İçişleri, Sağlık, Çalışma ve Milli Eğitim bakanlıkları ile emniyet müdürlüğünün ortaklaşa kullanacağı bir elektronik kayıt sistemi olacak.

YÖK VE YÖDAK BİRLİKTE ÇALIŞTI

YÖDAK, YÖK ile yazın üniversitelerin yeterliliklerini ve altyapılarını denetledi. KKTC hükümeti ise son yıllarda sayıları hızla artan özel üniversite başvurularına daha sıkı kriterler getirdi. Üniversite açmak için mali yeterlilik ve Meclis’te onay şartı aranacak. Bu yıl üç üniversiteye izin verildi ve sayı 16’dan 19’a yükseldi. Başvuran 7 üniversite ise izin bekliyor. 19 üniversiteden 14’ü YÖK ve ÖSYM’ye kayıtlı, 5’i henüz ÖSYM üzerinden öğrenci almıyor.

KKTC ÜNİVERSİTELERİNDE OKUYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

– Öğrenci, pasaportuyla giriş yaptığında takip sistemine kaydedilecek (Kimlikle girenler okula kayıt olamıyor, oturma ya da çalışma izni alamıyor).
– Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci belgesiyle Sağlık Bakanlığı’na gidip sağlık kontrolünden geçecek.
– İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesi’nden ‘öğrenci izni’ alacak. Bu öğrenci oturma izni kabul edilecek.
– İşlemi tamamlamayan, okullara kayıt olsa bile öğrenci oturma izni alamayacak, kaçak durumuna düşecek.
– Bunlar her öğrenim yılı yenilenecek.
– Yarı zamanlı işlerde çalışma dairesine kaydolmak şartıyla çalışabilecek. Üniversiteler öğrencilerin devamsızlığını takip etmekle yükümlü olacak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı