Üniversiteli yaz tatilinde devlet kurumlarında çalışacak

0

Üniversiteli yaz tatilinde devlet kurumlarında çalışacak. Sosyal Çalışma Programı kapsamında üniversiteli yaz tatilinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak. Öğrencilere cep harçlığı verilecek. Başvurular gelecek yıl haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden alınacak.

ÜNİVERSİTELİ YAZ TATİLİNDE DEVLET KURUMLARINDA ÇALIŞACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada üniversite öğrencilerine yönelik Sosyal Çalışma Programı ile ilgili bilgi verdi.

Selçuk, üniversite öğrencilerinin çalışma hayatı ile tanışmasını sağlamanın, gençlere çalışma disiplini kazandırmanın, insani değerlerinin geliştirilmesini desteklemenin de hedefleri arasında bulunduğunu aktardı.

Selçuk, programla gençlerin hem toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda sunulan hizmetlere geçici süreyle katılacağını hem de cep harçlığını kazanacağını vurguladı.

YAZ TATİLİNDE UYGULANACAK

Önümüzdeki yaz tatilinden itibaren uygulanmaya başlanacak Sosyal Çalışma Programı’na ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Selçuk, üniversiteli yaz tatilinde çalışacak programla ilgili şunları anlattı:

“Üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği program haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum veya kuruluşlarında uygulanacak. Programlar en fazla üç ay süreyle düzenlenebilecek. Program kapsamında gençler, doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında çalışma yapacak.”

PROGRAMA KİMLER KATILACAK?

Selçuk, programa yaz tatilinde derslerine devam eden veya zorunlu stajı olan öğrencilerin katılamayacağını söyledi. Selçuk, haftada 3 gün olarak uygulanacak programlar sayesinde gençlerin günlük asgari ücret düzeyinde gelir elde edeceğini aktardı.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Selçuk, gençlerin program dışındaki zamanlarda aileleriyle vakit geçirebileceğini, kişisel gelişimlerine katkı sunacak başka alanlara da yönelebileceklerini belirtti.

Selçuk, başvuruların gelecek yıl haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden alınacağını kaydetti.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı