Liselerin üniversitelere yerleşme başarıları ne oldu?

0

Liselerin üniversitelere yerleşme başarıları ne oldu? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları liselerin üniversitelere yerleşme başarıları için de bir gösterge. Lisans programları dikkate alındığında üniversitelere yerleşme başarıları açısından ilk sırada yüzde 64.48 oranıyla sosyal bilimler liseleri, yüzde 57.40 oranıyla özel fen liseleri ve yüzde 51.57 oranıyla fen liseleri.

LİSELERİN ÜNİVERSİTELERE YERLEŞME BAŞARILARI NE OLDU?

İlk 3 sırayı sosyal bilimler ile özel ve devlette fen liselerinin çektiği yerleştirme sonuçlarına göre Anadolu liselerinde lisans programlarına yerleşme oranındaki düşüklük dikkat çekiyor. Bu liselerden lisans programlarına yerleşme oranı yüzde 29.61.

Oysa Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında ailelerin büyük ilgi gösterdiği Anadolu liseleri üniversite yerleştirme oranı ile hayal kırıklığı yaratıyor.

İMAM HATİP LİSELERİ BAŞARILI MI?

İmam hatip liseleri incelendiğinde ise lisans programlarına yerleşme oranları yüzde 15.80. Sınava giren 234 bin 657 öğrencinin yalnızca 37 bin 87’si bir lisans programına girmiş. Bu durumda da ancak 6 öğrenciden biri bir lisans programına yerleşmiş.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı