Vakıf üniversitelerini eleştirdi: Tamamen ticari çalışıyorlar

0

Vakıf üniversitelerini eleştirdi: Tamamen ticari çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vakıf üniversitelerini eleştirerek, ticari bir kurum gibi çalıştıklarını söyledi.

2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni bu yıl 4’ncü kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. Açılışı da Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Erdoğan’ın konuşmasından dikkat çeken bölümler şöyle:

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİ ELEŞTİRDİ: TAMAMEN TİCARİ ÇALIŞIYORLAR

Bilimsel araştırma projelerimizin ülkemizin ihtiyaçları ve hedefleri ile uyumlu şekilde yürütülmesini Yükseköğrenim Kurulumuz nezdinde koordine etmeliyiz. Üniversitelerimizin araştırma altyapılarına mükerrer yatırımlar yaparak, kaynak israfına gitmelerinin önüne geçmek için de hemen bir envanter çıkarmalı, verimlilik esasına dayalı bir eylem planını da hazırlamalıyız. Vakıf üniversitelerimizin üzerlerine giderek, daha çok yapışan ticari kurum algısının önüne geçmek için bilimsel araştırmalara daha çok yönelmelerini özellikle sağlamalıyız. Bilhassa kalite odaklı gelişme için.

ADLARI VAKIF AMA

Bu üniversitelerin adları “vakıf” ancak vakıf olmaktan çıkıp, tamamen ticari çalışıyorlar. Vakıf dediğimiz zaman farklı şeyler anlıyoruz. Öğrencisinin cebinden ne çıkacak o değil, tam aksine vakıfta, ecdat nasıl tanımlıyor; ‘Cebi hümayunundan ödemek suretiyle’ diyor. Şimdi de bizim vakıf üniversitelerinin patronları, kendi cebi hümayunlarından değil, orayı doldurmak için gayret ediyorlar. Buna bakmamız lazım.

Bu kapsamda şu ana kadar 160 üniversitemiz, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Gerçekten önemli bir işleve sahip olduğuna inandığım Yükseköğretim Kalite Kurulumuzun yapısını güçlendirmeli ve özellikle bağımsızlığını tahkim etmeliyiz.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı