Yapay zeka öğretmeni unutmamalı

0

Yapay zeka öğretmeni unutmamalı. Bu alanında çalışan akademisyenlerden biri olan University College London öğretim üyesi Prof. Dr. Rose Luckin, eğitimde kullanılacak yapay zekayla ilgili geliştiricilerini ‘öğretmeni anlamaları’ önerisinde bulundu. Luckin, öğretmeni anlamadan yapay zeka geliştiricilerinin başarılı olamayacaklarını dile getirdi. pervinkaplancom haberine göre Luckin, şöyle dedi:

“Yapay zekanın eğitim-öğretimde kullanılmasında eğitimciler kilit nokta. Çoğunlukla teknolojiyi konuşurken eğitimcileri unutuyoruz. Eğitimde kullanılacak yapay zekanın geliştiricilerinin öğrenmenin ve öğretmenin ne olduğunu daha iyi anlamaları lazım.”

YAPAY ZEKA ÖĞRETMENİN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

Luckin, Türk Eğitim Derneği’nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından Ankara’da  düzenlenen etkinlikte “Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler” başlıklı konuşma yaptı.

Yapay zekanın eğitim alanına uygulanmasıyla ilgili çalışmaları bulunan Luckin, yapay zekanın geçmişe göre daha fazla etkisinin görülmesinin sebebinin günümüzün güçlü bilgisayar teknolojisi olduğunu söyledi. Luckin, “Artık çok fazla veri tutulabiliyor, pek çok program bu verileri işleyebiliyor. Güzel tasarlanmış bilgisayar algoritmalarımız var” dedi.

EĞİTİMCİLER KİLİT NOKTA

İnsan zekasıyla karşılaştırıldığında yapay zekanın sınırlı alanları kapsadığını belirten Luckin, insanların yaptığı her tür bilişsel görevi yapabilen makineler olduğunu ancak yapay zekanın sistemlerinin daha spesifik konularda akıllı şeyler yapabildiğini söyledi.

Luckin, yapay zekanın eğitimde kullanılmasında eğitimcilerin kilit nokta olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Çoğunlukla teknolojiyi konuşurken eğitimcileri unutuyoruz. Eğitimcileri yapay zeka geliştiricilerle birlikte düşünmemiz gerek. Yapay zeka üzerine çalışanların eğitimcilerin bu teknolojinin ne olduğunu anlaması lazım. Eğitimde kullanılacak yapay zeka geliştiricilerinin de öğrenmenin ve öğretmenin ne olduğunu daha iyi anlamaları lazım. Başka türlü yapay zekanın eğitimde faydalı olması mümkün değil.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı