Yeme bozukluğu ergenlikte ortaya çıkıyor

0

Yeme bozukluğu ergenlikte ortaya çıkıyor. Kalori sayıyor, kilosuna takılıyorsa dikkat. Çocuğunuz eğer kilo ve görünümüyle aşırı uğraşıyor, çok sıkı diyetler yapıyor, tuvalette uzun süreler kalıyor ve sürekli kalori sayıyorsa dikkatli olmakta fayda var. Ergenlik döneminde ortaya çıkan yeme bozukluklarına dikkat çeken uzmanlar, önemli uyarılarda bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatrist Prof. Dr. Aslıhan Dönmez,  yeme bozukluğunu “Beslenme davranışında görülen bozukluklarla seyreden hastalıklar” olarak tanımladı. Ergenlikte meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerin yeme bozukluklarına yol açabildiğine işaret eden Dönmez,  konuya ilişkin şunları söyledi. 

YEME BOZUKLUĞU ERGENLİKTE ORTAYA ÇIKIYOR

 

Anoreksiya nervozada, günlük alınan kaloride belirgin kısıtlama yapma, kilo almaktan aşırı korkma ve zayıf olduğu halde kendini kilolu görme söz konusudur. Bulimiya nervozada  ise tıkınma ve çıkarma atakları vardır. Bu çıkarma atakları kusarak, idrar sökücü ve laksatif ilaç kullanarak ya da aşırı egzersiz yaparak gerçekleşir.

YEME BOZUKLUĞU ERGENLİK DÖNEMİNDE BAŞLAR

Yeme bozukluğu ergenlik döneminde başlar. Bunun en önemli nedeni ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerdir. Vücudun değişiyor olması ve yağlanmanın artışı önemli bir tetikleyici etkendir. Sosyal alanda kabul edilmek ve beğenilmek bir ergen için giderek daha önemli olmaya başlar ve fiziksel görünüm bunun önemli bir belirleyicisi haline gelir. Bu dönem arkadaş çevresinden görünüm veya kiloyla ilgili bir eleştiri almak yeme bozukluğunu tetikleyebilir.

YEME BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NEDİR?

Yeme bozukluğu çeşitli şekillerde anlaşılabilir. Yemekler hakkında takıntılı  hale gelmek, kilo ve görünümle ilgili aşırı uğraşlara başlamak, çok sıkı diyetler yapmak, tuvalette uzun süreler kalmak, yiyecek saklamak, takıntılı bir şekilde kalori saymaya başlamak, saatler süren spor aktivitelerinde bulunmak, özellikle yedikleri konusunda yalan söylemeye başlamak yeme bozukluğu göstergeleri olabilir. Ayrıca , akademik başarının düşmesi, sosyal ilişkilerde bozulma, odadan dışarı çıkmamak, öfkede artış  ve  içe kapanmak gibi genel belirtiler de ortaya çıkabilir.

YEME BOZUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yeme bozukluğu tedavisinde psikoterapi yöntemler ile psikiyatrik ilaçlar kullanılır. Hastalığın ilerlemiş olduğu vakalarda bir süre hastaneye yatırmak gerekebilir. Tedavinin en önemli aşaması hastayı tedavi olmaya ikna etmektir. Çünkü hastalar tedaviyle aşırı  kilo alacaklarından korkarak, tedaviye başvurmakta isteksiz davranabilirler.

Bu önerileri kulak verin

ONU DENETLEMEYİ BIRAKIN

 

Ne yediğini, çıkarıp çıkarmadığını denetlenmeyi bırakın. Denetleme davranışınız onun kendini daha fazla baskı altında hissetmesine ve bu davranışları arttırmasına neden olacaktır. Üstelik yalan söylemesini de arttıracaktır.

ONU SUÇLAMAYIN

Bazı aileler yeme bozukluğunun  şımarıklık  göstergesi olduğunu düşünerek hastayı suçlar. Unutmayın ki yeme bozukluğu tedavi gerektiren bir psikiyatrik hastalıktır, şımarıklıkla bir ilgisi yoktur.

AŞIRI MÜDAHALECİ DAVRANMAYIN

Bazı ergenler için yeme bozukluğu, hayatında kendi kontrolü altında tutabildiği tek alan, bir özgürlük mücadelesi olabilir.

KİLO ALDIRMAYA ÇALIŞMAYIN

Unutmayın ki hayatta en korktuğu şey kilo almak. Çünkü buna bir başlarsa durduramayacağını düşünür.. Bu nedenle ona zorla yüksek kalorili bir şeyler yedirmeye çalışmayın.

TEDAVİYE İKNA ETMEYE ÇALIŞIN

Fakat bunu yaparken zorlayıcı bir tutum içerisinde olmayın. Zorla götüreceğiniz tedaviden fayda görmeyecektir. Bunun yerine onunla sakin bir şekilde konuşun, onunla ilgili kaygılarınızı dile getirin ve tedaviye başvurma konusunda cesaretlendirin.

Şule YILMAZ

Paylaş

Yorumlar kapatıldı