Yeni lise tasarımı ne zaman başlıyor? Bakan açıkladı

0

Yeni lise tasarımı ne zaman başlıyor? Bakan açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni lise tasarımına ilişkin detayları paylaştı. Yeni ilkokul, ortaokul tasarımına ilişkin de açıklamalarda bulunan Selçuk, kendisine “Bütün dünyada aklınıza gelen ilk 50 ülkeyi sıralayın, neden bu ülkelerin tamamında lisede 5-6 ders var da, bizde niye 15-16 ders var?” sorusunun yöneltildiğini söyledi. Selçuk, “Ders çeşidinin fazla olması öğrencilerin her konuda yüzeysel kalmasına ve derinleşememesine yol açmaktadır. Bunu çözmek mümkün ve pilot için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Artık zamanı gelmiştir, yapabiliriz” dedi.

YENİ LİSE TASARIMI: NE ZAMAN BAŞLIYOR? BAKAN AÇIKLADI

 

Yeni lise tasarımı hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Selçuk, gelecek yıl pilot uygulamanın başlatılacağını vurguladı.

Selçuk, öğretmen hazır olmadan, altyapı, bütün sistem hazır olmadan bu sisteme başlanamayacağına işaret etti. Selçuk, “Hangi illerde, kaç okulda yapacağımız belli, bunlarla ilgili bir basın duyurusu yapacağız, o zaman açıklayacağız” diye konuştu.

Pilot uygulamalar yapılmadan ulusal ölçekli değişimlere gidilmeyeceğini kaydeden Selçuk, “Ortaöğretimle ilgili de inşallah Türkiye yeni bir döneme doğru gidiyor” dedi.

Yeni lise sistemindeki üniversite sınavına ilişkin bir soru üzerine Selçuk, şöyle dedi:  “Öğrencilerin üniversite meselesi 5 yıl sonraki bir konu. Konuyla ilgili her türlü altyapı çalışmalarımız hazır. Öğretmen eğitimi, öğrenci rehberliği, aileleri bilgilendirme konularında içerikler, sunumlar, videolar hazırlıyoruz. Orada bir problem yok.”

SIRADA İLKOKUL VE ORTAOKUL VAR

Bakan Selçuk, yeni lise tasarımının yanında ilkokul ve ortaokul tasarımına ilişkin pilot uygulamanın da gelecek yıl başlatılacağına dikkat çekti.

Dünyada tüm öğretim kademelerinde paradigmal bir dönüşüm yaşandığını anlatan Selçuk, şöyle dedi: “İlkokul seviyesinde hayatta karşılaşılabilecek problemlerle baş etme, hayat becerileri konusunda yetişme, yeterince oyun oynama, adabımuaşeret eğitimi, kendini ifade, jenerik becerilerin kazandırılması gibi başlıklar ilkokul programında öne çıkacak alanlar.”

Selçuk, Türkçe öğretimini çok önemsediğini ve bu konuya katkı verecek yapay zeka temelli Türkçe Söz Varlığı Projesi’ni bu yıl içerisinde bitireceklerini de söyledi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı