Yer Bilimleri Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecekler

0

Yer Bilimleri Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecekler. Türkiye’nin bu yıl ilk defa katılacağı Tayland’daki Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatları’nda (IESO) Türkiye’yi İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencileri temsil edecek.

Türkiye Ulusal Takımı’nı belirlemek üzere yapılan seçme sınavında ilk dörde giren ACI öğrencileri İbrahim Ulaş Ayyılmaz, Deniz Aktaş, İkra Kuyumcu ve Tibet Tugay, 8 Ağustos’ta Tayland’da yapılacak olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

YER BİLİMLERİ OLİMPİYATLARI’NDA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEKLER

 Lise öğrencilerine yönelik her yıl düzenlenen bir yarışma olan Uluslararası Yer bilimleri Olimpiyatları’na (IESO) Türkiye bu yıl ilk kez katılıyor. Tayland’da 40’a yakın ülkenin ulusal takımlarının yarışacağı ve bu yıl 12’incisi düzenlenecek olimpiyatlarda Türkiye’yi tümü İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencilerinden oluşan takım temsil edecek.

Katılımcılar jeoloji, jeofizik, meteoroloji, oşinografi, karasal astronomi ve çevre bilimleri dahil olmak üzere yer bilimleri alanlarında yeteneklerini test ediyor. Resmi dili İngilizce olan olimpiyatlar, teorik ve pratik sınavdan oluşuyor.

 

TÜRKİYE İLK KEZ KATILIYOR

Türkiye’nin ilk kez katılacağı Yer Bilimleri Olimpiyatları için elemeler bu yıl ilk kez Türkiye genelinde iki merkezde gerçekleştirildi. Bu merkezlerden biri de İzmir Amerikan Koleji (ACI) oldu. Coğrafya Eğitimi Derneği tarafından Türkiye Ulusal Takımı’nı belirlemek üzere yapılan IESO seçme sınavı,  dört ana başlıktan ve 60 sorudan oluştu. Türkiye genelinde 26 liseli gencin katıldığı ve İngilizce yapılan sınavda, ilk 4 derece ACI öğrencilerinden oluştu. Öğrenciler 8–17 Ağustos 2018 tarihlerinde Mahidol Üniversitesi Kanchanaburi Kampusu’nda gerçekleştirilecek olimpiyat için Tayland’a gidecek.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı