YKS 2020 başvuruları başladı, Aday Başvuru Formunu nasıl dolduracaksınız?

0

YKS 2020 başvuruları başladı, Aday Başvuru Formunu nasıl dolduracaksınız? 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS başvuruları bugün başladı. Başvurular 3 Mart saat 23.59’da son bulacak. YKS başvuruları için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ÖSYM sitesinden kılavuz ile birlikte bulacağınız Aday Başvuru Formunu doğru doldurmak.

Her aday YKS’ye başvurmak zorunda. 2019 TYT puanını kullanmak isteyen de başvuracak. TYT ise sınava ilk kez girecek tüm adaylar için zorunlu. Sınava başvuru merkezlerinden ya da bireysel olarak başvurabilirsiniz. Son sınıflar okullarından ya da başvuru merkezlerinden, mezunlar ise internet ya da isterse başvuru merkezlerinden yapabilirler. İnternetten başvuru yapacaksanız fotoğraf ve eğitim bilgilerinizin güncel olması gerek.

2020 YKS: ADAY BAŞVURU FORMUNU NASIL DOLDURACAKSINIZ?

Aday Başvuru Formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurulması sizin sorumluluğunuz. Kimlikle ilgili bilgi alanlarına, kimlik belgesindeki bilgileri kısaltma yapmadan ve değiştirmeden yazacaksınız. Gerektiği durumlarda ÖSYM sizlere telefon, SMS, e-posta vb. yollarla bilgilendirme yapacak. Bu yüzden de Aday İşlemleri Sistemi’ndeki iletişim bilgilerinizin güncel tutulması zorunlu. Aday Başvuru Formu’ndaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından tümüyle siz sorumlusunuz. Yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün haklarını geçersiz sayılır.

Başvuru işleminde önce kılavuzu dikkatle okumanız konusunda ÖSYM, sizleri uyarıyor. Zaten başvuru formunda da bu bilgileri, kuralları kabul ederek başvuru yaptığınızı belirtir kutucuk işaretleyeceksiniz.

Başvuru formunda hangi oturumlara gireceğinizi işaretlemeniz gerekiyor. Bir de adaylar “din” kutucuğunu işaretlerken dikkat etmeli. Burada hata yapılıyor. Bildiğiniz gibi TYT sosyal bilimler testi ile AYT Sosyal Bilimler-2 testinde din kültürü ve ahlak bilgisi soruları olacak. Bu soruları din dersini zorunlu alanlar yanıtlayacak. Din dersini zorunlu alıp almadığınıza göre bu kutucuğu işaretleyeceksiniz.

2019-TYT PUANINI KULLANMAK İSTEYENLER SEÇENEĞİ

“2019-TYT puanım 200 ve üzeridir, 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2019-TYT puanımı kullanmak istiyorum”  seçeneğini, 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT dahil 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmek istemeyen adaylar işaretleyecek. Ancak bu adayların da özel yetenek sınavlarına girecek olsalar da  2020-YKS’ye başvuru yapmaları zorunlu. Aksi halde puanlarını 2020 YKS’de kullanamaz.

 

YKS 2020 BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Başvuru Merkezleri, aday başvurularını resmî iş günlerinde ve çalışma saatlerinde alacak. Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur.

Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler şöyle:

HANGİ BELGELER OLACAK?

 

 Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2020-YKS Aday Başvuru Formu. 

 Nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı. Yeni kimlik kartı alana dek verilen “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi’nin aslı da geçerli kimlik belgesi olacak.Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olacak. Fotoğraf güncel olmalı ve TC kimlik numarası olmalı.

 Engelli/Sağlık Sorunu Olan Adaylar: Yanlarında raporlarını götürmeli. Engellerine ilişkin dilekçe, engelli bilgi formu da doldurulmalı.

 Başvuru merkezlerinde eğitim bilgileri değiştirilebilir durumdakiler de yanlarında resmi belge götürmeli. (diploma, mezuniyet belgesi gibi) Noter onaylı ya da mezun olduğu okul müdürlüğünden ön ve arka yüzü onaylı olmalı.

 

FOTOĞRAFINIZA DİKKAT

 

Başvuru merkezinde geçerli fotoğrafı olmayanların web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacak. Web kamerayla çekilecek fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi gerektiğinden, adayların bu hususa dikkat etmeleri gerek. Sınav günü bu fotoğrafa bakacaklar. Fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalı. Adayın kimliğini belirlemede, fotoğrafından tanınmasında güçlük çekilmesi halinde salon başkanının adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalı.

 

BİLGİLERİNİZİ KONTROL EDİN

 

Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı 2020-YKS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgesini kontrol etmeniz için size verecek. Aday bu belgeyi dikkatlice kontrol etmeli, fotoğrafı uygun çekilmiş ve diğer bilgileri sisteme doğru olarak işlenmiş ise imzaladıktan sonra onaylaması için görevliye geri verecek. Onay kodu girildikten sonra bilgileriniz sisteme kaydedilecek. 10 TL ödeniyor.

Şifre de verilecek bu geçici. Siz en kısa süre içinde ÖSYM aday sayfanızdan değiştirin, kaybetmeyin ve kimseyle paylaşmayın.

Tüm bu işlemlerden siz sorumlusunuz.

 

BİREYSEL BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

 

2020-YKS’ye bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında “ADAY İŞLEMLERİ” alanındaki açıklamalar doğrultusunda başvuru işlemlerini yapacaklar ve süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 3 Mart 2020 tarihinde, saat 23.59’da sona erecek.

Burada şuna dikkat edeceksiniz. Başvuru bilgilerinin sisteme kaydının yapılması için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasının mutlaka görülmesi, sınav ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerek.

Başvuru işlemi ise ancak sınav ücreti yatırıldıktan sonra tamamlanmış olacak.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı