YKS başvuruları ne zaman yapılacak?

0

YKS başvuruları ne zaman yapılacak? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) iki oturumdan oluşacak ve 23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YK başvuruları 1-21 Mart tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ilk kez uygulanacak YKS’de iki oturum var.
Bunlardan biri 23 Haziran Cumartesi günü sabah yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT). Buna tüm adaylar girmek zorunda. Bu sınavdan tek puan çıkacak. TYT puanınızla önlisans programlarını tercih edebileceksiniz. Bu sınavın puanını da 2 yıl kullanabileceksiniz. Sınavın barajı olduğunu da unutmayalım. 150 puan almanız gerekiyor. TYT’nin yerleştirme puanına etkisi yüzde 40.
Sınavın ikinci oturumu ise 24 Haziran Pazar günü yapılacak Temel Yeterlilik Testi (AYT). Bu testin sonucunda 3 puan türü EA, SAY ve SÖZ puanları çıkacak. Bu puanlarla lisans programlarını tercih edebileceksiniz. Ama tercih yapabilmek için 180 ve üzerinde almanız gerekiyor. AYT’nin yerleştirme puanına etkisi yüzde 60.

YKS’de bir başka sınav ise Yabancı Dil Sınavı (YDS). 5 dilden yapılacak. İngilizce, Fransızca, Almancanın yanı sıra bu yıl Arapça ve Rusça sınavları da eklendi. Bu sınavdan da tek puan türü çıkacak. Dil puanı ile öğrenci alacak turizm rehberlikleri ile öğretmenliklerin de olduğu programları tercih edebileceksiniz. Dil puanının hesaplanmasında TYT yüzde 40, dil sınavı yüzde 60 etkili olacak.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

YKS’nin her oturumu 50 TL olacak. Eğer 2 oturum ve bir de dil sınavına gireceksiniz ödeyeceğiniz miktar 150 TL olacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı