YKS ek yerleştirme tercihleri için son gün

0

YKS ek yerleştirme tercihleri için son gün. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla yapılan ilk yerleştirmenin ardından yükseköğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme ile öğrenci alınacak. Ek yerleştirme tercihleri bu gece saat 23.59’da son bulacak.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ İÇİN SON GÜN

15 TL başvuru ücreti de yarın akşam saat 23.59’a kadar yatırılmış olacak. Ücret yatırılmazsa başvuru geçersiz olacak. Tercihlerinizi ÖSYM sitesi üzerinden bireysel olarak yapacaksınız. TC kimlik numaranız ve aday şifrenizle tercih işleminizi gerçekleştireceksiniz. Yerleştirmelerinizi de yine merkezi olarak ÖSYM yapacak.

İşte adayların ek yerleştirme ile ilgili en sık sorduğu sorular ve yanıtları:

 

2018 YKS EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER KATILABİLİR?

 

Ek yerleştirmeye tercih yapmayan, tercih yapan ama yerleşmeyen ve özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler başvurabilir. 24 tercih hakkınız var. Kılavuzda boş kontenjanlara baktığınızda aralarında Türkiye’nin ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi köklü üniversitelerinin de yer aldığı hemen her üniversiteden ve her bölümden boş kontenjan olduğunu görüyorsunuz. Zaten 280 bini aşkın boş kontenjan bulunuyor.

YKS EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER KATILAMAZ?

Bir yükseköğretim kurumuna yerleşenler kayıt yaptırmamış bile olsalar ek yerleştirmeye katılamaz.

HER BOŞ KONTENJAN TERCİH EDİLEBİLİR Mİ?

Hayır. Kılavuzda bazı programların karşısında puan yazıyor. Karşısında puan olanlara en küçük puanı oluşmuş bölümler diyoruz. Bunlar ilk yerleştirmede doldu ve kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kaldı. Bunları yalnızca bu puana eşit ve üzerinde olanlar yazabilir. Bu kural hem lisans hem ön lisans programları için geçerli.

 

KARŞISINDA PUAN YAZMAYANLARI KİM TERCİH EDEBİLİR?

Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilir. Yani ön lisans programlarını tercih için TYT puanınızın 150 ve üzerinde lisans programları için de ilgili AYT ile YDT puanlarınızın 180 ve üzerinde olması yeterli. Karşısında puan yazmayan programların tercih edilmesi, kontenjanı daha yüksek olan programların tercih edilmesi yerleşme olasılığını arttırır.

TÜM TERCİHLERİN DOLDURULMASI ZORUNLU MU?

 

Hayır. 24 tercih hakkınızın tümünü doldurmak zorunda değilsiniz. Ama ek yerleştirmede kontenjanların pek çoğu 1, 2 ya da biraz daha fazla sayıda. O nedenle az tercih yapmak yerleşememe gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden daha fazla kontenjan olan bölümlerde şansınız daha yüksek olur. Ancak okumayı düşünmediğiniz programı tercih listesine kesinlikle almayın.

ÖZEL KOŞULLAR GEÇERLİ Mİ?

Evet geçerli. Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız o programa yer vermeyin.

 

BAŞARI SIRASI BARAJLARI GEÇERLİ Mİ?

 

Evet. Ek yerleştirmede de başarı sırası barajları geçerli. Başarı sıranız belirlenen barajların altında ise öğretmenlik, hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık programlarını tercih edemezsiniz.

 

EK TERCİH YAPANLAR DA KYK BURS VE KREDİSİNE BAŞVURABİLİR Mİ?

 

Evet burs ve kredi başvuruları ek yerleştirme sonuçlarından sonra başlayacak.

EK YERLEŞTİRME YURT ÇIKAR MI?

 

KYK ek yerleştirme için de özel kontenjan ayırdığını söylüyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı