YKS kılavuzu çıktı, başvuru nasıl yapılacak?

0

YKS kılavuzu çıktı, başvuru nasıl yapılacak? ÖSYM, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru kılavuzunu yayımladı. YKS başvuruları yarın başlayacak ve 21 Mart Çarşamba günü son bulacak. Adaylar ÖSYM sitesinden hem kılavuza hem de Aday Başvuru Formu’na ulaşabilecek. Kılavuzun dağıtımı yapılmayacak. YKS’de her oturum için adaylar 50 TL ödeyecek.

SON SINIFLAR LİSELERDEN BAŞVURU YAPACAK

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden veya ÖSYM tarafından belirlenen  başvuru merkezlerinden yapacak. Daha önce ÖSYM’ye başvurmuş yani mezunlar ise eğitim bilgileri fotoğrafları da güncelse başvurularını bireysel olarak internet üzerinden yapabilecek. Fotoğraf için istenen süre 50 ay. Aksi halde onlar da sınav koordinatörlüklerinden başvurularını yapacak.

 

GEÇ BAŞVURU HAKKI VAR

Bu yıl ÖSYM, “geç başvuru” bölümü de açtı. Buna göre sınava girecek adaylara en son 4 Nisan’a kadar ücretlerini ödeyebilecek. Ancak geç başvuru ücreti 75 TL.

BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULACAK?

Başvuru formunda adaylara girecekleri oturumlarla ilgili işaretlemeleri için 3 kutucuk sunulacak. 

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT). Bu sınav 23 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te yapılacak. Bu teste tüm adaylar girmek zorunda. O yüzden Aday Başvuru Formu’nda TYT seçeneğini tüm adaylar işaretleyecek.

Lisans programlarını tercih edecekler Alan Yeterlilik Testi (AYT) kutucuğunu da işaretleyecek. Sınav 24 Haziran Pazar günü saat 10.15’te yapılacak.  

Sadece dil puanlarıyla öğrenci alan programları tercih edecek adaylar TYT’nin yanı sıra 24 Haziran Pazar günü saat 15.45’te yapılacak Yabancı Dil Testi’ni (YDT) de işaretleyecek.

3 SINAVA GİREN 150 TL ÖDEYECEK

YKS’nin her oturumu 50 TL olduğu için hem lisans programlarına başvuracak hem de dil puanlarıyla da yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen bir adayın işaretleyeceği seçenek 3 olacak. Bunların iki tanesi YKS’nin iki oturumu olan TYT ve AYT, bir diğeri de YDT. Yani 3 sınava girecek adayın ödemesi gereken başvuru ücreti 150 TL.

DİN DERSİ SEÇENEĞİNİ DE İŞARETLEYECEKSİNİZ

Bu arada adaylara hem TYT hem de AYT’nin Sosyal Bilimler Testi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yöneltilecek. Adaylar kendi durumlarına göre bu seçenekleri “zorunlu” din dersi alıp almadıklarına göre işaretleyecekler. Din dersinden muaf olanlara alternatif sorular yöneltilecek.

6-11 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK

Bu arada adaylar bilgilerini başvuru süresi içerisinde değiştirebilecek. Aynı zamanda 6-11 Nisan tarihleri arasında da başvuruları ile ilgili değişiklikleri güncelleme şansları olacak. Bu tarihten sonra ise düzeltme olmayacak.

1-21 Mart tarihleri arasında TYT’ye başvuran ancak, AYT ve/veya YDT’ye girmek istemediği için ilgili oturumlara ait seçenekleri işaretlemeyen adaylar, geç başvuru gününde  yani 4 Nisan’da bu oturumlara girmek için başvuru yapabilecek. Bu durumda da geç başvuru sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecek.

Ancak 1-21 Mart tarihleri arasında TYT dışındaki diğer girmek istediği oturumları yani AYT ile YDT’yi seçip, ücretinizi de yatırdıysanız oturum bilgilerinizi değiştiremeyeceksiniz.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı