YKS: Üniversitelerde 128 bin kontenjan boş

0

YKS: Üniversitelerde 128 bin kontenjan boş. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarını gece yarısı açıklayan ÖSYM bu sabah da sayısal verileri paylaştı. Buna göre üniversitelerde 128 bin 508 kontenjan boş kaldı.

ÖSYM verilerine göre tercih yapma hakkına sahip 1 milyon 749 bin 144 adaydan 1 milyon 206 bin 811’i tercih yaptı. 542 bin 333 aday ise tercih yapmadı.

128 BİN KONTENJAN BOŞ YARIM MİLYON TERCİH YAPMADI

Tercih yapmayan bu yarım milyon aday önümüzdeki yıl tekrar üniversite sınavlarına girecekler. Üniversitelerde ise boş kontenjan 128 bin 508 oldu. Bu kontenjanların 89 bin 686’ı lisans, 38 bin 822’si ise ön lisans programlarında oldu.

6 ÖĞRENCİDEN BİRİ LİSANS PROGRAMINA GİRDİ

 

YKS’ye başvuran 2 milyon 381 bin 412 adaydan yalnızca 394 bin 945’i lisans programlarına yerleşebildi. Yani 6 öğrenciden biri lisans programına girebildi.

 

ÜNİVERSİTELERE KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elektronik kayıt için üniversiteye gitmenize gerek yok. İnternet üzerinden yapacaksınız. Tüm devlet üniversitelerinde e-kayıt yapılıyor. İsteyen vakıf üniversiteleri de yerleşen öğrencilerin kayıtlarını elektronik ortamda yapabilecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.

KAYIT SÜRESİ İÇİNDE BAŞVURMANIZ GEREKİYOR

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için istenen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek. Bu adaylar gelecek yıl sınava girdiklerinde Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek.

MEZUN OLAMAYANLAR KAYIT YAPTIRABİLECEK Mİ?

 

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı