YKS’de ikinci oturum AYT başladı

0

YKS’de ikinci oturum AYT başladı. 2.5 milyondan fazla öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) başladı. Öğleden sonra ise Yabancı Dil Testi (YDT) var.

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı.  Bugün ise sınavın ikinci oturumu AYT saat 10.15’te başladı. 180 dakika sürecek sınavda öğrencilere her biri 40 sorudan oluşan 4 test verilecek. Adaylar ilgili puan türlerine göre iki testi yani 80 soruyu yanıtlayacak.

YKS MARATONUNDA İKİNCİ OTURUM AYT BAŞLADI

Sayısal puanla tercih yapacak adaylar 40’ar soruluk Matematik ile Fen Bilimleri testlerini yanıtlayacak. Fen bilimleri testinde adaylara 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu yöneltilecek.

EA VE SÖZ PUANLARI İÇİN

Eşit ağırlık puanlarıyla tercih yapacak adaylar ise Matematik testinin yanı sıra Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1 testini yanıtlayacak. Bu testte adaylar Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtlayacak.

Sözel puanlarla tercih yapacak adaylar ise Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1 testinin yanı sıra Sosyal Bilimler-2 testini yanıtlayacak. Bu testte de adaylara tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak.

YDT, 5 DİLDE YAPILACAK

Yabancı Dil Testi (YDT) ise saat 15.45’te uygulanacak.  YDT’de de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde toplam 80 soru yer alacak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı