YÖK Başkanı Saraç açıkladı: YKS barajları değişecek mi?

0

YÖK Başkanı Saraç açıkladı: YKS barajları değişecek mi? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayan “Başarı sırası barajları değişecek mi?” tartışmalarına YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, noktaya koydu. Saraç, hukuk dahil başarı sırası uygulanan programlarda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

YÖK BAŞKANI SARAÇ AÇIKLADI: YKS BARAJLARI DEĞİŞECEK Mİ?

Adaylara tercihleri için YÖK Atlas’ı kullanmalarını öneren Saraç, hukuk fakülteleri için geçerli olan başarı sırası barajında bir değişiklik olup olmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

“YKS geçen yıl ilk sınavını başarı ile verdi. Sistemde herhangi bir değişikliğe yönelik çalışmamız olmadığını defaatle ifade ettik. Öğrencilerimize sınav sisteminin genel çerçevesinde olduğu gibi alt unsurlarında da herhangi bir sürprizle karşılaşmayacaklarını beyan ettik. Öğrencilerimiz müsterih olsunlar. Hukuk dahil bazı programlar için uygulanan başarı sıralaması şartlarında herhangi bir değişiklik olmayacak.”

BAŞARI SIRASI BARAJLARI NEDİR?

Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Barajları şöyle:

Hukuk: EA En düşük 190 bininci (190.000)

Mühendislik: (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil)   SAY En düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık: SAY En düşük 250 bininci (250.000)

Tıp: SAY En düşük 50 bininci (50.000)

Öğretmenlik: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) İlgili Puan Türünde En düşük 300 bininci (300.000)

Bu arada vakıf üniversiteleri için de bu barajlar geçerli. Ancak isteyen daha yüksek başarısı sırasından öğrenci alabilir.

 

 

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı