YÖK Başkanı Saraç’tan YKS tercih önerileri

0

YÖK Başkanı Saraç’tan YKS tercih önerileri. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanları ile tercih yapacak adaylara hangi tercih önerilerinde bulundu?

Saraç, hukuk dahil olmak üzere başarı sırası barajı olan bölümlerde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyleyerek, YKS tercihleri için adaylara önerilerde bulundu.

YÖK BAŞKANI SARAÇ’TAN YKS TERCİH ÖNERİLERİ

YÖK Başkanı’nın tercihlerle ilgili önerileri şöyle:

-Kendinizle uyumlu olan okumak istediğiniz programları öncelik sırasına göre seçip sıralayın.

-Seçtiğiniz bu bölümleri hangi üniversitelerde okumak istiyorsunuz? Bunu üniversitelerin de bulunduğu şehirlere göre sıralayın.

– YKS tercih kılavuzunda üniversitelerin öğretim üyesi sayısı, akredite programları gibi bilgelere yer veriyoruz. Bunlara da bakın.

-Geçen senenin başarı sıralarından yararlanın.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİ SEÇERKEN

-Vakıf üniversitelerini seçerken bilimsel olarak nerede olduklarına bakın. Öğrenciye yatırım yapıyorlar mı, araştırmaya bütçe ayırıyorlar mı, açık-kapalı alanları nedir, reklam mı yoksa eğitim mi önemli. Bunları araştırın. Vakıf üniversitelerinin raporunu yayımladık. Bu raporu inceyebilirler.

-Üniversitelerin tam zamanlı öğretim üyelerini inceleyin.

-Devlet üniversiteleri için de rapor hazırlıyoruz gelecek yıl açıklayacağız.

YÖK ATLAS’I KULLANIN

-YÖK olarak sadece üniversiteye giriş sistemini belirlemiyoruz aynı zamanda öğrencilere tercih sürecinde de yardımcı olacak çalışmalar yürütüyoruz. Bunun için de YÖK Atlas’ı hazırladık. Bu yıl YÖK Atlas programına, “Meslek Atlası” ve “Tercih Listesi” modüllerini ekledik. Meslek Atlası Modülünde, ÖSYM Kılavuzu’nda yer alan lisans ve ön lisans programları ile ilgili “meslek bazında”, 2018 kontenjan, yerleşme ve tercih edilme bilgilerinin detayları görülüyor. Adaylar tercihlerinde YÖK Atlas’ı kullanabilirler.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı