YÖK Başkanı YKS soruları için ne dedi?

0

YÖK Başkanı YKS soruları için ne dedi? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YKS sorularının içeriğinde bir değişiklik olmayacağını söyledi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin mesaj yayımladı. Saraç sınava girecek 2.5 milyon adaya başarılar diledi. Saraç, YKS’ye girecek adayların en çok merak ettiği sınav sorularıyla ilgili de açıklama yaptı.

YÖK BAŞKANI YKS SORULARI İÇİN NE DEDİ?

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın 2019 YKS soruları ile ilgili açıklamaları ve öğrencilere mesajları şöyle:

“Öğrencilerimiz rahat olsun. İlk kez geçen sene başarıyla uygulanan YKS’de, TYT, AYT ve YDT oturumlarındaki soru sayılarında ve içeriklerinde siz değerli öğrencilerimize verdiğimiz söze uygun olarak bir değişiklik olmayacak.”

SAYISAL VE SÖZEL OKURYAZARLIK

 

Bilindiği üzere bizim getirdiğimiz sistemin en önemli özelliği yükseköğretime geçişte sözel ve sayısal okuryazarlığı ve muhakemeyi öncelemesidir. Bu konsept, Türkiye’nin bir kazanımıdır…”

HANGİ ÖNERİLERDE BULUNDU?

 

“Yıllardır emek vererek çalıştığınız bu sınav, biraz da sakinlik, kendine güven ve bedenen sağlıklı olmayı gerektiriyor. Hayat başarısının sadece gireceğiniz bu sınava bağlı olmadığını unutmayın. Başarı; çok çalışmak kadar, olumlu düşünceler, azim ve sabır da ister. Üniversitelerimizde göreceğiniz eğitim ve üniversite hayatı, öğreneceğiniz bilgilerin yanı sıra, sizleri daha kültürlü, daha araştırmacı, üretken, donanımlı, ülkesini, milletini ve yüksek değerleri her şeyin üstünde tutan nesiller olarak yetişmenizi sağlayacak. Eğitim almayı hedeflediğiniz meslekleri ve alanları belirlerken her mesleğin kendi başına bir değer olduğunu ve fırsatlar barındırdığını unutmayın. Yeter ki, başarıyı ve çalışmayı o meslekten esirgemeyin. Bu süreçte sizlere büyük emekler ve destekler veren değerli aileleriniz ve hocalarınız eminim bu düşünceleri benimle paylaşıyorlardır. Kıymetli öğrencilerimizi ve değerli ailelerini sevgiyle selamlıyorum. Sınava girecek tüm adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı