YÖK Bursu: Bu bölümleri seçene 600 TL

0

Bu yıl ziraat, orman ve su ürünlerini tercih eden öğrenciler YÖK Bursu alacak. Peki YÖK Bursu nedir? 2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarına göre ilk 3 tercihine ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları yazarak yerleşen öğrenciler YÖK Bursu olarak ayda 600 TL alacak. Burs, tüm öğrenim yaşamları boyunca sürecek ve her yıl 12 ay kesintisiz verilecek.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ülkenin geleceği açısından stratejik ve kritik olan bu alanlara ilginin azalması nedeniyle uygulamayı başlattıklarını söyledi. Saraç, “Burs, nitelikli öğrencileri bu bölümlere çekebilmek için yaşama geçirildi” dedi.

630 ÖĞRENCİ BURS ALACAK
Saraç, “Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek. 2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz burs uygulamasından faydalanabilecek. YÖK Bursu miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecek” diye konuştu.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı