YÖK’ten yeni burs programı

0

YÖK’ten yeni burs programı. YÖK, yurtdışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak ve nitelikli yabancı öğrencileri yurtdışındaki Türkolojilere çekebilmek amacıyla yeni bir burs programı başlattı.

Geçtiğimiz günlerde YÖK, doktora tez aşamasında olan devlet üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin araştırmalarının bir bölümünü yurtdışında yapabilmeleri için  “YÖK-YUDAB”ı başlatmıştı.

YÖK’TEN YENİ BURS PROGRAMI

Şimdi de yurtdışındaki Türkoloji programlarını desteklemek üzere “YÖK-Türkoloji” burs programını hayata geçirdi.

YÖK’ün, “Türkoloji Sizi Çağırıyor” sloganıyla başlattığı programın hedefi, yurtdışındaki üniversitelerde bulunan Türkolojileri güçlendirmek ve bu programlara başarılı gençleri çekebilmek.

EN BAŞARILI 5 ÖĞRENCİ 12 AY DESTEKLENECEK

Burs kapsamında yurtdışındaki Türkoloji lisans programlarında her sınıftan en başarılı beş öğrenci, öğrenimi süresince yılda 12 ay desteklenecek. Burstan yararlanmak için aranan nitelikler şöyle sıralandı: TC vatandaşı olmamak, kendi döneminde programa yerleşen ilk 10 öğrenci arasında olmak.  Öğrencinin burstan yararlanmaya devam edebilmesi için her dönem aldığı bütün derslerden başarılı olması da diğer bir koşul.

YÖK, bu bölümlerden mezun olan öğrencilere Türkiye’de doktoralarını yaptırarak kendi ülkelerinde mezun oldukları üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde akademisyen olmalarını amaçlıyor

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Programdan yararlanmak için başvuran üniversiteler arasında ilk etapta Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile Sudan’ın önde gelen Üniversitelerinin Türkoloji Bölümlerinden gelen başvuruları kabul edildi.

Daha önce yurtiçinde temel bilimler, ziraat, su ürünleri programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere burs vermeye başlayan YÖK, daha sonra Türkiye’nin geleceği açısından öncelikli 100 alanda 2000 doktoralı öğretim elemanı yetiştirmeye yönelik 100/2000 burs programını başlatmıştı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı