Yönetici atamasında kriterler nasıl değişti?

0

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair bir yönetmelik yayımladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile müdür ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde yazılı sınav ağırlığı, yüzde 80 olurken, sözlü sınav ağırlığı ise yüzde 20 oldu.

YÖNETİCİ ATAMASINDA KRİTERLER NASIL DEĞİŞTİ?

Resmi Gazete‘de yayımlanan yönetmelik değişikliği şöyle:

ÖSYM DE SINAV YAPABİLECEK

‘Müdür ve müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce test usulü ile yazılı sınav yapılır’ cümlesine ‘Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca’ ibaresi de eklendi. Yani yönetici sınavlarını MEB’in yanı sıra ÖSYM de yapabilecek.

YAZILI SINAV KONULARI NEDİR?

Eskiden yüzde 10 etkisi olan ‘Genel Kültür’, ‘Genel Kültür ve Genel Yetenek’ başlığı altında yüzde 35’e çıkarıldı. Ayrıca Eğitim Bilimleri’nin de yüzde 35 etkisi olacak. Yüzde 40 gibi olan ‘Mevzuat’ın ağırlığı yüzde 10’a düştü.  Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi eskisi gibi yüzde 10. ‘Değerler eğitimi’ ile ‘Eğitim ve öğretimde etik’ yine yüzde 5 etkili.Yüzde 10’ar etkiye sahip ‘Okul yönetimi ve halkla ilişkiler’ ile Türkçe ve dil bilgisi ve yüzde 5 etkili ‘Resmî yazışma kuralları ve protokol kuralları’, ‘Yaşam becerileri ve sosyal etkinlik’ başlıkları ise kaldırıldı.

SÖZLÜ SINAVIN ETKİSİ YÜZDE 20 OLDU

‘Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının yüzde 60’ı ile sözlü sınav puanının yüzde 40’ı dikkate alınarak belirlenir’ ibaresindeki rakamlar değiştirildi. Yazılı sınavın yüzde 60 olan etkisi 80’e çıkarıldı. Sözlü sınavın yüzde 40 katkısı ise 20’ye düşürüldü. Böylece eğitimcilerin eleştirilerine neden olan sözlü sınavın etkisi azaltıldı. Ancak eğitimciler mülakatın tamamen kaldırılmasını istiyor.

EĞİTİMCİLER DEĞİŞİKLİKLER İÇİN NE DEDİ?

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yönetici atamalarındaki değişikliği şöyle değerlendirdi:

“MEB Yönetici atama yönetmeliğinde yapılan kısmi değişiklikle yazılı sınav-mülakat oranının yüzde 80-20 olarak revize edilmesi ve sınavın ÖSYM tarafından yapılacak olması olumlu adım. Aslolan, adaletsizliğin aracı olan mülakatın toptan kaldırılmasıdır. Ayrıca 2023 Vizyon Belgesi’nde taahhüt edilen, okul müdürlüğünün ikinci görev olmaktan çıkarılıp kadroya alınması için de kanuni düzenleme ivedilikle gerçekleştirilmeli ve kadroya geçişler mutlaka merkezi̇ yazılı sınavla yapılmalıdır. MEB artık hak ve ahlak anlayışının katledildiği inisiyatiflerle değil, eğitim çalışanlarını huzurlu kılacak liyakat ve adaletin esas alındığı icraatlarla anılmalıdır.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı