2017 ÖABT sınava giriş belgeleri yayımlandı

0

2017 ÖABT sınava giriş belgeleri yayımlandı.16 Temmuz Pazar günü yapılacak olan 2017- Kamu Personel Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (2017- ÖABT) katılacak adayların sınava giriş belgeleri ÖSYM’nin sitesinde yayımlandı.

2017 ÖABT SINAVINA GİRECEKLER

ÖSYM yaptığı açıklamada 16 Temmuz 2017 tarihinde uygulanacak olup adayların sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.  Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini,TC Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilir.

15 DAKİKA KURALINI UNUTMAYIN

2017- Kamu Personel Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 2017- ÖABT 16 Temmuz 2017 tarihinde saat: 10.00’da uygulanacak olup sınavın başlama  saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak.  Saat 09.45’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklar.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ DE ÖABT’YE GİRECEK

Daha önce 16 alanda yapılan ÖABT sınavı Okul Öncesi Öğretmenliğinin de eklenmesi ile 17 alanda yapılacak. İşte hangi alan öğretmenlerinin ÖABT’ne girecekleri:

2017 ÖABT için sınava girecekler

Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği. Bu alanlarda öğretmenlik yapmak isteyenler bu sınava girmek zorunda. 

ÖĞRETMENLİK İÇİN DE BARAJ GELDİ

2017 ÖSYS’ye giren adaylardan öğretmenlik programlarında okuyacakları bu yıl değişiklikler bekliyor. Bunlardan biri YGS puanıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarının LYS puan türüne geçmesi. İkinci ve önemli değişiklik ise başarı sırası barajı getirilen bölümlerin arasınad bu yıl öğretmenlik programlarının da eklenmesi.

ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARI İÇİN 240 BİN BAŞARI SIRASI

Bu yıl da baraj getirilen öğretmenlik programları oldu. İlgili puan türünde adayın en düşük 240 bin başarı sırasında olması gerekiyor. Öğretmenliklerle birlikte baraj gelen program sayısı 5 oldu. İşte diğer baraj olan bölümler: 

Tıp: MF-3: En düşük 40.000
Hukuk: TM-3: En düşük 150.000
Mimarlık: MF-4: En düşük 200.000
Mühendislik: MF-4: En düşük 240.000 (*)
(*) Orman, Ziraat, Su Ürünleri fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dahil. 

Öğretmenlik programları: (**) İlgili puan türünde en düşük 240 bin

(**) Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık programı dahil)

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı