Maltepe Üniversitesi ‘otizm’ sertifika programı başlıyor

0

Maltepe Üniversitesi ‘otizm’ sertifika programı başlıyor. Maltepe Üniversitesi ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği protokolü imzaladı. “Otizmli Bireylerin Eğitimi Sertifika Programı” çerçevesinde, otizm eğitimleri akademik düzeyde verilecek.

Maltepe Üniversitesi, ‘otizm spektrum bozukluğu’ olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği yapıyor.

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ‘OTİZM’ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLIYOR

Protokol kapsamında “Otizmli Bireylerin Eğitimi Sertifika Programı” açılacak. Kayıt olanlara şu eğitimler verilecek: ‘Otizm: Özellikler, Tanılama ve Eğitim’. ‘Uygun Davranışları Artırma Teknikleri’. ‘Uygun Olmayan Davranışları Azaltma Teknikleri’. ‘Davranış Sorunlarıyla Başa Çıkma’. ‘İletişim Becerilerinin Kazandırılması’. ‘Alternatif ve Destekleyici İletişim Becerilerinin Kazandırılması’. ‘Sosyal Becerilerin Kazandırılması’. ‘Oyun Becerilerin Kazandırılması’. ‘Temel Becerilerin Kazandırılması’. ‘Akademik Becerilerin Kazandırılması’. ‘Tohum Otizm Vakfı Eğitim Programı.’

Otizm konusunda bilgi ve beceri düzeylerinde artış sağlamak amacıyla açılan programa kayıtlar  21 Ocak – 11 Şubat 2019 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi’nin web sitesinden yapılacak.

DÜNYADA HER 20 DAKİKADA BİR ÇOCUK

Tohum Otizm Vakfı’nın verdiği bilgilere göre bugün doğan her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya geliyor, dünyada her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konuluyor.

Doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin başlıca belirtileri arasında şunlar yer alıyor:

Başkalarıyla göz teması kurmamak.

İsmi söylendiğinde bakmamak.

Konuşmada gerilik.

Parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek.

Akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek.

Sallanmak, çırpınmak.

Parmak ucunda yürümek.

Dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar.

VAKİT KAYBETMEDEN UZMANA GİDİN

Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı