Öğretmenlik programlarında kontenjan azalacak

0

Yükseköğretimde mevcut eğitim programlarının kontenjan planlanmasında ihtiyaç analizi yapmak ve yeni açılacak eğitim programları için asgari koşulları belirlemek üzere “Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu” oluşturulmuştu. Bu kurulan YÖK’te yapılan ikinci toplantısında bu yıl üniversite sınavlarına girecek öğrencileri ilgilendiren bir karar çıktı.

ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARINDA KONTENJAN AZALACAK

Toplantı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, Yükseköğretim Kurulu’ndan ilgili birim temsilcileri ile kurul üyesi olan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yetkililer katıldı.

HANGİ LİSANS PROGRAMLARINDA KONTENJAN AZALTILACAK?

Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan ve Başkan Yardımcısı Yinal Yağan tarafından sunulan “Eğitim-İstihdam Veri Tabanı”nın tanıtımı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şerafettin Cankurt tarafından MEB’in gelecek yıllara ilişkin öğretmen ihtiyaç projeksiyonu ile ilgili bir sunum yapıldı.

BAZI PROGRAMLARDA AZALTILSIN TALEBİ

Bu öneri kabul edildi. Öğretmenlik lisans programlarıyla ilgili kontenjan planlamasında MEB’in ihtiyaçlarının dikkate alınmasına, öğretmen ihtiyaç projeksiyonuna göre de  bazı programların kontenjanlarında tedrici olarak azaltmaya gidilmesine karar verildi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı