Teknik öğretmenlere mühendislik tamamlama

0

Teknik öğretmenlere mühendislik yolu. 2018 Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programlarına (2018-Mühendislik Tamamlama)  yerleştirme işlemi için tercihler bugünden itibaren alınmaya başlanıyor. Tercihlerde son gün 12 Eylül.  Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda  yapacak.

ÖSYM’den yapılan açıklamada teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarına başvuruların başladığı duyuruldu ve kılavuz yayımlandı. Buna göre 2013 Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016 İlkbahar-Sonbahar, 2017 İlkbahar-Sonbahar veya 2018 İlkbahar dönemleri Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavlarının (ALES) herhangi birinde en az 50 ALES-SAY puanı alan teknik öğretmenlik programından mezun olan adaylar tercih yapabilecek.

TEKNİK ÖĞRETMENLERE MÜHENDİSLİK YOLU

Tercih işlemleri, 5-12 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak internet aracılığıyla elektronik ortamda gerçekleştirecek.  Tercih ve yerleştirme işlemlerinde adayların YÖKSİS’teki eğitim bilgileri esas alınacak.

30 TERCİH HAKKI OLACAK

Teknik öğretmenlere tercih hakkı en fazla 30. Yerleştirme, adayların puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak.

Adaylar arasından, bir tamamlama programını tercih edenler puan sırasına koyularak ve en yüksek puan alandan başlanmak üzere kontenjan sayısı kadar aday programa yerleştirilecek.

 

Yerleştirmede; 2013 Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016 İlkbahar-Sonbahar, 2017 İlkbahar-Sonbahar veya 2018 İlkbahar dönemlerinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) SAYISAL puan türünde alınan (50 puandan az olmamak kaydıyla), en yüksek puan herhangi bir kesinti yapılmadan kullanılacak.

YERLEŞMİŞ OLANLARIN PUANLARI DÜŞECEK

2017 yılında bu kapsamda bir programa yerleştirilen adayların ALES puanları 0,9 katsayısı ile çarpılacak, oluşan puan yerleştirmede kullanılacak.  Aynı programı tercih etmiş olan adayların puanlarının eşit olması durumunda, söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine sürdüğü takdirde mezuniyet tarihi günümüze daha yakın (yeni mezun) olana, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecek. Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılmayacak.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş

Yorumlar kapatıldı