Anaokulu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

0

Anaokulu seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Birçok aile için de hem heyecan hem de endişe var. Çünkü çocukları ilk kez evlerinden ayrılacak ve anaokuluna gidecek. Peki anaokulu seçerken aileler hangi kriterleri dikkate alıyor? Birçok aile anaokulu seçerken çocuklarını emanet edecekleri kurumu “tavsiyelere” göre belirlemeyi tercih ediyor. Çevresinde çocuklarını daha önce anaokuluna gönderen diğer ailelerin önerileri onlar için anaokulu seçerken güvenilir bir kaynak oluyor.
Ancak anaokulu seçerken yalnızca tavsiyeler yeterli olur mu? Anaokulu seçerken neleri dikkate almak gerekiyor, hangi kriterlere bakmanız lazım?

ANAOKULU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Bircok aile anaokulu seçerken bu seçimi belirleyecek kriterlerin neler olması gerektiğini araştırıyor. İşte biz de sizler için Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) uzmanlarının görüşlerini topladık. AÇEV uzmanlarına göre anaokulu seçerken şunları dikkate almalısınız?

x Eğitim kadrosu çok önemli. Öğretmenlerin okul öncesi eğitim konusunda eğitim almış ve deneyimleri olup olmadığını araştırabilirsiniz.

x Bir kurumun güvenirliliğini gösteren kriterlerden biri de kadrosunun uzun süredir o kurumda çalışmasıdır. Anaokulu seçerken kurumda rehberlik hizmeti verilip verilmediğine bakabilirsiniz.

x Öğretmenlerin sınıfta kaç çocuktan sorumlu oldukları önemli. İdeali 3 yaşına katar öğretmen başına 4 çocuk, 3-6 yaş arasında 12 çocuk olmalı. Bir sınıfta 20 çocuktan fazla bulunmamalı.

x Öğretmenlerin çocuklarla ilişkisini gözlemleyebilirsiniz. Bu ilişki anaokulu seçerken dikkate alacağınız bir noktadır. Okulu ilk ziyaretinizde bu ilişkiyi anlayabilirsiniz. Anaokulundaki çocukları izleyebilirsiniz. Mutlu ve neşeli görünüyorlarsa doğru bir kurumda olduğunuzu düşünebilirsiniz.

x Sınıflar temiz ve aydınlık mı ve her çocuğun kendine ait bir dolabı var mı?
Anaokulu seçerken güvenlik de önemli. Anaokullarında yaşanan birçok olay çocukların güvenliğinin birçok kurumda gözardı edildiğini de gösteriyor. Bu yüzden kurumun çocuğunuzun güvenliği için hangi önlemleri aldığını araştırmalısınız. Örneğin kurumda bir sağlık personeli var mı bu önemli.
x Elbette servis ve servis görevlileri ile ilgili araştırma yapmalısınız.

ANAOKULU SEÇERKEN EĞİTİM PROGRAMINA BAKMALISINIZ

Anaokulu seçerken okulun hangi eğitim programı uyguladığı konusunda size bilgi vermelerini talep etmelisiniz.. Kaliteli bir okul öncesi eğitim programında her yaş grubuna yönelik ayrı ve uygun ve bu doğrultuda tüm gelişim alanlarını desteklemeye yönelik etkinliklerin planlandığı yazılı bir program bulunur.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d