Anaokulu seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

0

Aileler için okul seçimi kadar, anaokulu seçimi de bir o kadar önemli. Kimi aile anaokulu seçimi yaparken fiziki şartlara bakmakta, kimisi de eğitim kadrosu üzerinde yoğunlaşmakta.

Peki, çocukların gelecek dönemdeki gelişim ve karakterini belirleyen en önemli etkenlerden olan anaokulu seçimi yapılırken, nelere dikkat edilmeli? Altın Pusula Anaokulu yöneticisi öğretmen Ayça Mercan, anaokulu seçimi konusunda ailelere şu önerilerde bulundu:

ÖNCE FİZİKİ ŞARTLARA DEĞİL

Anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakın.  Okulları gezerken önce fiziki görünüşüne, ne kadar güzel görünüp görünmediğine bakıyoruz. Oysa ki bu fiziki şartlar en son kriter  olmalıdır. Çünkü sadece fiziki şartları sağlayan okullar, Milli Eğitim Bakanlığı onayı alabilirler. Bu yüzden öncelikli olarak aranması gereken şart, okulun resmi olarak nereye bağlı olduğunu sorgulamak olmalıdır.

İKİNCİ KRİTER HİJYEN OLSUN

 Aileler için anaokulu seçiminde diğer en önemli kriter  hijyen olmalı. Önce mutfak ve tuvalet temizliği, sonra da tüm okulun hijyeni gözden geçirilmeli.

OKULU OKUL YAPAN İÇİNDEKİ EKİPTİR

Okul öncesi öğretimde öğretmenler çocukların gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle anaokulu seçimi yaparken öğretmenlerin eğitim ve tecrübeleri kadar, çocuklara karşı yaklaşımları ve kullandıkları üslupta karar verme aşamasında titizlikle incelenmeli. Eğitim ekibi kadar, yönetim ekibinin de güvenilir ve tutarlı olması gerekir. Anaokulu çalışanlarının çocuklara karşı olan yaklaşımları her zaman anlayış ve şefkat temelleri üzerine kurulmalı. Okulun disiplin anlayışıyla ailenin disiplin anlayışı yakın olmalı. 

DİĞER DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-Öğrenciler için güvenli bir ortam sağlanması

-Kullanılan araç ve gereçlerin çocukların sağlığına tehdit oluşturmayan maddelerden üretilmiş olması

-Okulun sunduğu ulaşım ve güvenlik imkanları

-Okulun fiziki şartları

-Eğitim ve yönetim kadrolarının her daim aileyle iletişime geçmesi

Paylaş

Yorumlar kapatıldı