Bilgilerinizin kalıcı olması için not tutma teknikleri

0

Bilgilerinizin kalıcı olması için not tutma teknikleri. Nasıl not tutarsanız bilgileriniz kalıcı olur? Not tutmak, öğrencilerin dinlediklerini daha iyi kavramalarını kolaylaştırıyor. Birçok öğrenci doğru not tutmayı bilmiyor. Oysa işlenen dersleri ve önemli noktaları hatırlamak son derece önem taşıyor.

BİLGİLERİNİZİN KALICI OLMASI İÇİN NOT TUTMA TEKNİKLERİ

Peki nasıl not tutarsanız bilgileriniz kalıcı olur? Not tutmada dikkat edilecek noktalar nedir? Bu sorulara Faber-Castell, şu yanıtları veriyor ve uygulanabilecek teknikleri sıralıyor.

ÇARPICI RENKLERİ KULLANABİLİRSİNİZ

Not almayı en etkili hale getirmenin kanıtlanmış bir yöntemi renk kodlamasıdır. Öğrenciler, farklı renkte kalemler ve mürekkepler kullanarak notlarını kendi tercihlerine göre tutabilir, sonrasında hatırlamak istediklerinde ise daha kullanışlı ve akılda kalıcı hale getirebilirler.

KONULARA ÖZEL BAŞLIKLAR BELİRLEYİN

Birbirinden farklı konuları ayrıştırmak için ders notlarını başlıklar altında bölmek bütünlük ve düzen sağlıyor. Bu basit fakat etkili yol, tutulan notların belli bir başlık sırasını takip ederek okunmasını kolaylaştırarak, bilgilerin karmaşık bir yığına dönüşmesini engelliyor.

CORNELL METODU’NU UYGULAYIN

Cornell Metodu, etkili not almak için Walter Pauk tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Bilgilerinizin kalıcı olması için kullanılacak bu yöntemde notlar için ayrılan bir sağ sütun ve anahtar kelime, fikir ve konu hakkındaki soruların yazıldığı sol sütun ve bir de özet kısmının kullanımına dayanıyor.

KENDİNİZE ÖZEL KISALTMALAR KULLANIN

Not alırken kısaltmalar yapmak ve şekiller kullanarak özel kodlar belirlemek öğrencilerin hızını arttırırken, daha verimli not almalarına da yardımcı oluyor.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı