MEB: ‘Bu yaşa kadar mezun olamadıysan açık liseye git’

0

MEB: ‘Bu yaşa kadar mezun olamadıysan açık liseye git’. Liseye ‘yaş’ düzenlemesi geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle liselerde okuma yaşı da yeniden belirlendi.

Değişikliğe göre 22 yaşını tamamladığı eğitim ve öğretim yılının sonunda sorumluluk sınavlarına girerek okuldan mezun olabilecek durumda olanlar hariç olmak üzere okuldan mezun olamayanların ilişiği kesilecek. Bu öğrenciler açık ortaöğretim kurumlarına veya mesleki eğitim merkezine yönlendirilecek.

MEB: ‘BU YAŞA KADAR MEZUN OLAMADIYSAN AÇIK LİSEYE GİT’

Kayıt şartları başlığı altında liselerde yapılan yaş düzenlemesi şöyle:

MADDE 21– (1) Ortaöğretim kurumlarına kaydolmak için ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirmiş ve öğretim yılının başlayacağı tarihte 18 yaşını bitirmemiş olma şartı aranır. Yaş şartını taşımayan öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına kayıtları yapılmaz.  Öğrenimine ara vermemiş olanlarda yaş şartı aranmaz. Ancak 22 yaşını tamamladığı eğitim ve öğretim yılının sonunda sorumluluk sınavlarına girerek okuldan mezun olabilecek durumda olanlar hariç olmak üzere okuldan mezun olamayanların ilişiği kesilerek açık ortaöğretim kurumlarına veya mesleki eğitim merkezine yönlendirilir. Ancak mesleki eğitim merkezine kayıt ve ilişik kesmeye ilişkin hususlarda bu fıkranın yaşla ilgili hükümleri uygulanmaz.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı