Çocuğunuz için doğru anaokulunu nasıl seçersiniz?

0

Çocuğunuz için doğru anaokulunu nasıl seçersiniz? Bugünler ailelerin çocukları için okul arayışına girdikleri günler. Bir yandan okullar bursluluk ve kabul sınavları ile öğrencilerini seçerken, aileler de başta okul öncesi olmak üzere çocukları için doğru okulu seçme peşinde. Peki çocuğunuz anaokulu çağına geldi ve okul arayışınız başladı. Hangi okulu seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz? Bu soruyu Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) uzmanlarına sorduk, işte yanıtları:

ÖNCE EĞİTİM KADROSUNA BAKIN: Okulun eğitim kadrosu çok önemli. Donanımlı bir kadroya sahip olup olmadığını anlamalısınız. Bunun için de öğretmenlerin okul öncesi eğitim konusunda eğitimlerine ve deneyimlerine bakın. Öğretmenlerin gelişimleri için hizmet öncesi eğitim verilip verilmediğini sorun. Eğitimci kadrosu uzun süredir okulda mı yoksa tümü deneyimsiz öğretmenlerden mi oluşuyor bunu öğrenin. Okulun yöneticinin de çocuk gelişimi, okul öncesi, PDR ya da psikoloji bölümünden mezun olması önemli. Rehberlik hizmetleri de dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor.

SINIFLARIN KAÇ KİŞİLİK OLDUĞUNU ÖĞRENİN: Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı kalitenin göstergeleri arasındadır. En ideal olan 3 yaşına kadar öğretmen başına 4 çocuk, 3-6 yaş arasında 12 çocuk. Sınıflar 20 kişiden fazla olmasın.

ÇOCUKLARIN GELİŞİM ÖZELLİKLERİNE UYGUN MU? Eğitim ortamı çocukların gelişim özelliklerine uygun ve güvenli olmalı. Sınıfların aydınlık olması önemli. Her çocuğun kişisel eşyasını kaldırabileceği bir dolap olmalı. Tüm malzemeler çocukların erişebileceği raflarda bulunmalı. Bir de okulun bahçesinin olmasına dikkat edin.

ÇOCUĞUN GÜVENLİĞİ SAĞLANIYOR MU? Eğitim kadrosu gibi çocukların bulundukları alanların da beslenmelerinin de sağlıklı ve güvenli olması gerekir. Çöplerin düzenli boşaltılması, verilen besin değeri, sağlık koşulları, güvenlik görevlisi, servis şoför ve yardımcılarının niteliği dikkate alınacak noktalar arasında.

EĞİTİM PROGRAMLARINI ÖĞRENİN: Okulda uygulanan eğitim programını öğrenin. Zaman diliminde yapılan etkinliklere göz atın.

OKULU İÇİNDE ÖĞRENCİLER VARKEN GEZİN: Seçeceğiniz okula içinde öğrencilerin de olduğu bir zaman diliminde gidin. Teneffüs aralarında öğrencileri gözleyin, çocuklar mutlu mu? Öğretmenler çocuklara nasıl davranıyor? Bunları gözlemledikten sonra içinize sinerse doğru karar vermişsiniz demektir.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d