Engelli çocukların desteğe ihtiyaçları var

0

Engelli çocukların desteğe ihtiyaçları var. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde “7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler Sergisi” açılışını yaptı. Selçuk, 3 Aralık´ın özel insanların, özel çocukların günü olduğunu, bu özelliği önemsediklerini ve değer verdiklerini dile getirdi.

ENGELLİ ÇOCUKLARIN DESTEĞE İHTİYAÇLARI VAR

Engelli çocukların desteğe ihtiyaçları olduğunu dile getiren Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engelli çocuklarla, vatandaşlarla ilgili belki iki kat daha fazla dikkatimiz var. İnşallah çok daha güzel tedbirlerin alınacağı, çok daha güzel projelerin yapılacağı dönemleri birlikte yaşayacağız. Engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları, başarı duygusunu tatmaları ve kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç var.”

ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Selçuk, bakanlık olarak engelli bireylerin daha nitelikli eğitim almalarını sağlamanın yanı sıra sanatsal yeteneklerini geliştirmek, ortaya koydukları eserleri toplumun diğer fertleriyle, kurumlarıyla paylaşmak ve kaynaştırmak gibi amaçlarının da olduğunu anlattı. Selçuk, sergide de bakanlığa bağlı özel eğitim kurumlarında okuyan öğrencilerin eserlerinin de sergilendiğini belirterek, şöyle dedi:

“Bunlar el emeği, göz nuru olan ve bütün çocuklarımızın kendi emeklerini ortaya koydukları çalışmalar, seramikler, resim çalışmaları, heykeller, takı, ahşap, fotoğraf gibi birçok teknik kullanılarak hazırlanan 170 ürün sanatseverlerin burada beğenisine sunuluyor. Sanatın evrenselliğinin ve engel tanımadığının en güzel örneği olan bu serginin düzenlenmesinde emeği olan herkese özellikle teşekkür ediyorum. Yaptıkları tüm bu birbirinden güzel eserlerle gözümüze ışık oluyorlar, yüreğimize umut oluyorlar ve bu çocuklarımızın bu başarılarından dolayı ilgi ve şefkatimizi esirgememiz diye bir şey asla mümkün olmayacaktır. Bu konuda destek olan bütün öğretmenlerimize teşekkür etmek istiyorum. Çünkü öğretmenlerimizin çocuklarımızla ilişkisi gerçekten çok sıra dışı, çok şefkat dolu, merhamet dolu bir ilişki.” 

Programda, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Millî Eğitim Bakanlığı ile Turkcell arasında Engelsiz Eğitim Projesi Protokolü´nü imzaladı. 

Sergide, özel eğitim ilk ve ortaokulu, özel eğitim meslek lisesi, özel eğitim meslek okulu ve özel eğitim uygulama okulu öğrencileri tarafından yapılan 170 eser sergileniyor.  Sergi, 11 Aralık´a kadar İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde ziyaret edilebilecek.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı