Karne ile birlikte ‘sosyal etkinlik belgesi’ de verildi

0

Karne ile birlikte ‘sosyal etkinlik belgesi’ de verildi. 18 milyon öğrenci için yaz tatili başladı. Öğrencilere karneleri ile birlikte yıl içinde yaptıkları etkinlikleri gösteren sosyal etkinlik belgesi de verildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tatilin ekran başında geçirilmemesi gerektiğini söyledi.

17 Eylül 2018 Pazartesi başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı bugün son buldu. Öğrenciler yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline başlarken, öğretmenlerin mesleki çalışmalarının ilk haftası 17-21 Haziran, 2. haftası da 24-28 Haziran olarak planlandı. 

KARNE İLE BİRLİKTE ‘SOSYAL ETKİNLİK BELGESİ’ DE VERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise Ankara’da, Ayaş Bünyamin İlkokulu’nda öğrencilere karnelerini dağıttı.  Selçuk, konuşmasında karne gününü “bayram günü, hasat günü” olarak tanımladı.

Selçuk çocuklarıyla ailelerin daha kaliteli zaman geçirmeleri için etkinlik listesi hazırladıklarını söyleyerek, şöyle dedi:

SOSYAL ETKİNLİK LİSTESİ DE VERİLDİ

“Eğitim sadece sınıflarda yapılan bir iş değil, hayat sahnesinde yürütülen iş olduğunu söylüyoruz. Bu okuldaki gibi tasarım beceri atölyelerinde çocuklar hayata hazırlanmak için ihtiyaç duyduklarını deneme imkanlarını buluyorlar. Milli ve manevi değerlerin, kişiliklerinin yerleşmesi sadece kitabi bilgilerle değil, aynı zamanda yaşayarak, yaparak öğrenilir. Ailelere de çocuklarını tanıyabilecekleri, birlikte yapabilecekleri etkinlikler önerdik.

TATİL EKRAN KARŞISINDA GEÇMEZ

Tatil boş biçimde ekran karşısında yaşanacak bir hadise değil. Ekrandan uzak kalabilmek için ne tür faaliyetlerle kendilerini geliştirebilirler. Anne babalarıyla daha kaliteli zaman geçirebilirler. Bunun için etkinlikler teklifi sunduk.

SOSYAL ETKİNLİK BELGESİ NEDİR?

Bugün çocuklara Sosyal etkinlik belgesi de veriyoruz. Bu belgenin amacı sadece akademik notlar değil, becerileri açısından da öğrencilerin izlenmesi, değerlendirilmesi ve rehberlik verilmesi.”

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni çalışma takvimine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekildiği için okullar 9 Eylül 2019’da açılacak.

İKİ ARA TATİL DAHA OLACAK

Yeni uygulama kapsamında 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. Yarı yıl tatili olarak, 20-31 Ocak 2020 tarihi belirlendi. İkinci yarı yıl eğitim öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak. 6-10 Nisan 2020’de ikinci ara tatil verilecek. 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı