Lisede ders saatleri yarıya düşürülecek

0

Lisede ders saatleri yarıya düşürülecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1-2 ay içinde ortaöğretimde ders saatlerinin azaltılacağını açıkladı. Selçuk, 15-16 olan ders saatlerinin yarıya indirilebileceğini söyledi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ders saatlerinin önümüzdeki yıl azaltılacağı açıklamasını yaptı. Selçuk, ders sayılarına ilişkin birkaç aydır değişik taslaklar üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Selçuk, şöyle dedi: 

LİSEDE DERS SAATLERİ YARIYA DÜŞECEK

“Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde ortaöğretimde ders sayıları, derslerin nitelikleri gibi konularda bir resmi açıklama yapacağız, lansman gibi bir çalışma yapacağız. Bir çocuğun 15-16 dersi alması, anlaması, derinleştirmesi ve içselleştirmesi asla mümkün değil. Sınıfta kalmanın hemen hemen hiç mümkün olmadığı bir ortamda, öğrenci diyor ki ‘Siz ne yaparsanız yapın, ben zaten geçeceğim’ diyor. O zaman da 4 işlemi bilmeden lise bitirilebiliyor ve çocuklar üniversitede zayıf olmaya başlıyorlar.

BRANŞ DERSLERİ OLACAK

Biz de belki 5-6 ders yapamayız şu anda çünkü her branş ‘Bizim dersimiz çok önemli, asla bundan vazgeçmeyin’ diyor. Bunu yaparken, bilimsel gereklilikler mi, çocukların gerçekten ihtiyaçları mı, hayatın bizden bekledikleri mi diye bakmamız gerekirken, ‘sadece bizim branştan daha fazla ders olsun’ beklentisi var. Biz, burada orta yol bulup, çocukların menfaatini, Türkiye’nin iktisadi menfaatini dikkate alarak bir yol almak istiyoruz.

Ders sayıları kesinlikle azaltılacak, alan seçimi daha aşağı inecek. Şu an 15-16 ders var liselerde. Çok net bir şey söylemeyeyim şu anda ama oldukça düşecek, yarıya düşebilir. Mart içinde açıklayacağız.”

HEMEN GEÇERLİ OLACAK

“Bu, önümüzdeki sezondan itibaren uygulamaya geçecek mi?” sorusuna Selçuk, “Geçecek” yanıtını verdi. Selçuk, tasarım beceri atölyeleri kuracaklarını ve Şubat ayında pilot uygulamaya başlanacağını da bildirdi.

MÜFREDAT DEĞİŞECEK Mİ?

Müfredatla ilgili çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Selçuk, müfredatın değişmesinin kendi başına çok etkili olmayacağını söyledi. Selçuk, “Müfredat değişti, artık sistem değişiyor” gibi önermelerden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Mesleki teknik eğitim müfredatını bütünsel ölçekte sessizce değiştirdiklerini ve bu sene uygulamaya başlanacağını dile getiren Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genel müfredat için, bizim yeterli bir hazır olmaksızın bir çalışma yapıp, hali hazırdaki öğrencilerin de huzurunu bozacak, ‘Bu sene yine değişti, bu benim müktesep hakkımdı niye değiştiriyorsunuz…’ Bunu yapmayacağız. İlk defa Türkiye’de şöyle bir şey olacak, bir müfredat değişmeden önce öğretmen eğitim tamamlanacak.”

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d