Ortaöğretim kurumları yönetmeliği: Hangi değişiklikler var?

0

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği: Hangi değişiklikler var? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim yani liselerde yönetmelik değişikliği yaptı. MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ: HANGİ DEĞİŞİKLİKLER VAR?

Yönetmelikle Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Merkezi (ARGEM) ile ilgili düzenleme yapıldı. ARGEM, 2017 yılında kurulan İlköğretim ve ortaöğretim düzeyinde Bakanlıkça belirlenen özel öğretim programları kapsamında eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdüren, özel yetenekli öğrencilere tam zamanlı ve yatılı eğitim hizmeti sunan merkezi olarak tanımlanıyor. Buna göre ARGEM öğrencilerine özel ortaöğretim programı uygulanacak. Seçmeli ders açılması için 10 öğrenci olma şartı bu merkezler için geçerli olmayacak.

E-PORTFOYLO LİSEYE GİRDİ

Öğrencilerin ilgi, yetenek ve becerilerinin gelişimsel olarak izlenmesi, değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla okul içi ve okul dışındaki çalışmalar ile eğitim içerikli diğer faaliyetlere ilişkin belgelerin işlendiği elektronik ortamda tutulan dosyayı ifade eden e-portfolyo lise sistemine girdi. Öğrencilerin ulusal ve uluslararası projelere katılımına dair bilgilere e-Portfolyoda yer verilecek. Bu da akla üniversiteye geçişte bu dosyaların ne kadar etkili olacağı sorusunu getiriyor.

OKULLARA BİLİŞİM ARAÇLARIYLA GİRİLMEMESİ

Yine yönetmelikteki değişikliklerden biri de öğrencilerin eğitim ortamlarına bilişim araçlarıyla girmemesi ile ilgili. Bakanlık bilişim araçlarını şöyle tanımladı: Ses ve görüntü kaydı yapma özelliği olan cep telefonu, kamera, tablet, bilgisayar, akıllı saat ve benzeri araçlar.

Yönetmelikte bu araçlarla okullara girilmemesinin “esas” olduğu vurgulanıyor. Ancak öğretim programlarının özelliğine göre ders araç ve gereci olarak kullanılması, öğrencilerin özel durumları, pansiyon gibi hususlar dikkate alınarak, dersler arası ile öğle arası dinlenme sürelerinde okul yönetiminin; ders saatleri içinde ise öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında kullanılmamak üzere, eğitim ortamlarında bilişim araçlarının bulundurulması ve kullanılmasına yönelik izin verilmesi ile buna ilişkin usul ve esaslar öğretmenler kurulunda belirlenerek karara bağlanacak. Bu karar da öğrenci ve velilere duyurulacak.

SINAVLA ALAN LİSELERE HAZIRLIK SINIFI

Bir değişiklikte sınavla yani Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanıyla öğrenci alan liseler isterlerse hazırlık sınıfı açabilecek. Bu liselerin de sayısı 1526.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d