Öğretmen açığı 90 bin. Atanamayan öğretmen ne olacak?

0

Öğretmen açığı 90 bin. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Türkiye’nin öğretmen açığının 90 bin olduğunu açıkladı. Habertürk TV’de 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle canlı yayına katılan Bakan Selçuk, öğretmenlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Selçuk’un açıklamaları şöyle:

ÖĞRETMEN AÇIĞI 90 BİN

Temelde insan kaynağı planlamasıyla ilgili 60-70 senedir sorunu var. Çağ nüfusu belli. Her yıl 1.2 milyon çocuk doğuyor. 2040 yılına kadar hangi yıl kaç çocuk doğacak bunu biliyoruz. Biz bunun analizini çıkardık. Buraya baktığımızda her yıl 40 binin üzerinde öğretmen mezun oluyor. Bizim hangi branşlarda ne kadar ihtiyacımız olduğu belli. Bazı alanlarda 10 bin, bazı alanlarda 2, bazı alanlarda ise hiç öğretmene ihtiyacımız yok.

NE KADAR ÖĞRETMEN ATAMASI OLUR? 

İhtiyaç, yani öğretmen açığı 90 bin. Bu 90 bini bugün alsak yalnızca yılda emekli olanlar kadar yani 15 bin kadar öğretmene ihtiyaç oluyor. Ama bu kadar atama mümkün değil. Eski biriken, yeni mezunlar düşünülürse, bu kadar atamanın gerçekleşmesi mümkün değil. Ama bizim süreç içinde ücretli öğretmen yerine daha kalıcı öğretmenlerle ilerlememiz lazım.

EN FAZLA ÖĞRETMEN AÇIĞI MARMARA BÖLGESİNDE

Aslında bölgeler olarak baktığımızda öğretmen açığı en fazla Marmara bölgesinde. Doğu, Güneydoğu ya da Karadeniz bölgesinde değil.

PEDAGOJİK FORMASYONU ATANAN ALACAK

Planlama yapılması gerekiyor. Herkese öğretmenlik yolu açan pedagojik formasyon denen kanalı kesiyoruz. Artık kim atandı, formasyonu o alacak, başkası almayacak.

EĞİTİM FAKÜLTELERİNDE BARAJ YÜKSELECEK

YÖK ile MEB işbirliği içinde, eğitim fakülteleriyle bir çalışma yapıyoruz. Bazı branşların yavaş yavaş azaltılması gerek. Eğitim fakültesine giriş sınavlarının daha yukarı çekilmesi söz konusu. Şimdi eğitim fakülteleri 200 binden alıyor, sonra 100 binden almak gerek. 5 yıl içinde bunun rayına girmesini bekliyoruz. Tırnak içinde atanamayan öğretmenlerin, gençlerin gelecek kurma hayalleri var. Başvurusu olan 400 bin öğretmen var, potansiyel olarak 700 bin öğretmen adayı var. Gençler hayata başlamak istiyor. Burada şu önemli. Ekonominin gidişatına göre kaç kadro ilan edebiliriz. Bunun hesabını Maliye Bakanlığı yapıyor. Bütçenin ne kadar yeni kadroya cevap verebileceğine bakılıyor. Bugün tasarruf içinde olmamız gerek, elbette ihtiyaç olan öğretmen atamaları olacak. Ama çok beklendiği kadar kadro olmayacak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı