Okul öncesi eğitim ‘oyun’ temelli olacak

0

Okul öncesi eğitim ‘oyun’ temelli olacak. Hem Başbakan Binali Yıldırım hem de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın önümüzdeki öğretim yılında okul öncesi eğitimin zorunlu olacağını açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da müfredat çalışmalarına başladı. Müfredat oyun temelli olacak.

Bakanlık okul öncesi eğitimin müfredatını hazırlamak için akademisyen ve öğretmenlerden oluşan bir komisyon kurdu. Müfredat çalışmalarına başlayan bu komisyonda öne çıkan noktalar şöyle sıralanıyor:

54-66 AYLIKLAR ALINACAK: Bakanlık okulöncesi eğitim kapsamına 54-66 aylık çocukları almayı planlıyor.

ÖNCE PİLOT BAŞLAYACAK: Önümüzdeki öğretim yılından itibaren bölgelere göre seçilecek okullarda eğitim pilot olarak başlayacak.

2019 YILINDA TÜM ÜLKEDE ZORUNLU: Pilot uygulama 2017-2018 öğretim yılında yapıldıktan sonra okulöncesi eğitim 2018-2019 öğretim yılında zorunlu olacak.

ÖZEL BİR MÜFREDAT GEREKİYOR: Okul öncesi eğitim çocuğun ailesinden ilk kez ayrıldığı bir dönemi kapsayacağı için özel bir müfredat ve etkinlik modeline ihtiyaç duyuluyor.

OYUN TEMELLİ MÜFREDAT: Oluşturulacak eğitim modelinde çocukların sosyal çevre ile kendisinden yaşça büyüklerle ve küçüklerle iletişimini kuvvetlendirecek etkinlik havuzu oluşturulacak. Müfredat oyun temelli olacak. Öğretmenler çocukların bilişsel gelişim düzeylerine göre etkinlik yapacak. Bu etkinlikler arasında kesme kartları, masallar, şarkılar, boyama da olacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d