Okullar 50 kritere göre sıralanacak

0

Okullar 50 kritere göre sıralanacak. Okul Profili Değerlendirme Çalışması Türkiye’nin tüm okullarına bir puanlama sistemi getirecek. Okullar 50 kritere göre 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Eğitim yazarı Pervin Kaplan sıralanacak okullar arasında anaokulları da, ilkokullar da, ortaokullar da, liselerin olacağını söylüyor. Kaplan’ın yazısı şöyle: Her okul kendi sırasını görebilecek.

OKULLAR 50 KRİTERE GÖRE SIRALANACAK

Okul Profili Değerlendirme Çalışması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Buna göre okulların gelişim alanları, ‘akademik’, ‘sosyal, sportif, kültürel etkinlikler’, ‘projeler’ ve ‘kurumsal kapasite’ olarak belirlendi.

AMAÇ OKULLARI YARIŞTIRMAK DEĞİL

Selçuk, okulların gelişim alanlarının tümünü okulun kendi ihtiyaçları ve imkanları doğrultusunda ele alacaklarını belirterek, amaçlarının okulları yarıştırmak, rekabet ettirmek ya da kıyaslamak olmadığını söylüyor. Sadece daha etkili okullar inşa etmeye çalıştıklarını vurguluyor.

Okul Profili Değerlendirme Çalışması’nda da okulların yaklaşık 50 kritere göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekUlusal ve uluslararası projeleri, sınav başarıları, öğretmen kadrosunun ne kadarının ücretli ya da kadrolu öğretmenlerden oluştuğu tüm bunlar okulun sıralanmasında birer kriter olacak. TIMSS, PISA gibi uluslararası sınavlarda kullanılan veriler de sıralama kriterleri arasında yer alacak. Örneğin öğrenci başına düşen alan, okulun spor kompleksi, yüzme havuzu, yeşil alanı gibi ölçütler de kullanılacak.

Bu çalışmayla birlikte MEB, okullara da aynı bütçeyi göndermeyecek. Okulların avantaj ya da dezavantajlarına göre öğrenci başına alacakları bütçeleri de farklı olacak.  Belli bölgelerdeki okullar daha çok desteklenecek.

VELİLER OKULLARIN NOTLARINI GÖREBİLECEK Mİ?

Peki veliler okulların “notlarını” görebilecek mi? Şimdilik hayır.

Neden şu anda göremeyeceklerine gelince, bakanlık “İşte okulların fotoğrafı bu, notları da bu” diyerek, projenin bir anlamda “gümbürtüye” gelmesini istemiyor. O yüzden de ilk aşamada okullar kendi puanlarını görebilecek.

Ama gelecekte okulların puanlama tabloları velilere de açılacak. Bunun kısa sürede olacağını söylemek zor. Bakanlık ancak “kritik eşik’ açılınca yani okullar arasındaki büyük farklar kabul edilebilir bir düzeye inince bu verileri velilerin de görmesini sağlayacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı