Özel okullarda iflas korkusu başladı

0

Özel okullarda iflas korkusu başladı. Farklı sektörlerde konkordato ilan eden kurumlar gibi özel okullarda da sektörün ekonomik sıkıntıda olduğu belirtiliyor. Birçok okulun iflasının gündemde olduğu da konuşuluyor. Pervinkaplancom haberine göre özel okullardan bazılarının konkordato bile ilan etmeden kaçıp gidecekleri konuşuluyor.

Son 5 yılda öğrenci sayıları yüzde 100 artan ve yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin öğrenim gördüğü özel okullar da bu yaşanan ekonomik krizden etkileniyor mu? Sektörde birçok okulun iflas noktasında olduğu ve kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı konuşuluyor. Son olarak Mektebim Okulları kurucusu Ümit Kalko’nun geçtiğimiz hafta konkordato ilan etmesinin ardından özel okullarda iflas gündemde mi sorusu yöneltilmeye başlandı.

ÖZEL OKULLARDA İFLAS KORKUSU BAŞLADI

Bu sorunun yanıtı da Milliyet’ten Aysel Bozan’ın yaptığı haberde yer alıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Özel Halkalı Bil Koleji’ni franchise olarak işleten Ceren Eğitim Kurumları, konkordato ilan etmişti. Şirket, konkordato ilanından önce okulu Doğru Cevap Eğitim Kurumları’na devrettiği için eğitim kesintiye uğramadı.

Ardından da Mektebim Okulları’nın kurucusu Ümit Kalko konkordato ilan etti. Özel eğitim kurumlarındaki finansal sıkıntılar son dönemde arttı. Kontenjanının yüzde 50’sini bile dolduramayan, iflas eden okullar bulunuyor.

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, finansal sorun yaşayan birçok okul olduğuna dikkat çekti. Dal, şöyle dedi:

“Hatta birkaç ay içinde konkordato ilan etmeden kaçıp gidecek, batacak durumda olan dahi var. Şu anda idare ediyorlar ama o seviyeye gelmiş durumdalar. Özellikle de yeni açılanlar.”

KÖKLÜ OKULLARDA SIKINTI YOK

Bunun nedenlerini, arz talep dengesinin yapılmaması, fazla okullaşma, yanlış lokasyon, borçla bu işe girme ve ekonomideki genel sıkıntı, şeklinde sıralayan Dal, kurumların yanlış hesaplar yaptığını ve bu hesapların tutmadığını vurguladı.

Kurumsal yapısını tamamlamış, köklü okullarda sıkıntı olmadığını dile getiren Nurullah Dal, özel okul sektörünün genel sıkıntıları olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “KDV indirimi, vergi muafiyetleri gibi taleplerimiz var ancak şu an ekonomik sıkıntıya girenler için yapılacak bir şey yok. Bu durum nedeniyle özel okullara karşı bir korku olacak. Devlet bu konuya el atmalı. Özel okul açmanın bu kadar serbest olması sektörün büyümesine değil, batmasına neden olur. Devlet, okul kuracak olanlardan teminat almalı, belli şartlar istemeli, plansız büyümeye izin vermemeli.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı