Türk kültürüne uygun yetenek testi

0

Türk kültürüne uygun yetenek testi geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel yetenekli öğrencileri artık yabancı kaynaklı yetenek testleri ile değil, Türk kültürüne uygun olarak geliştirilmiş yetenek testi ile bulacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Anadolu Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türk kültürüne uygun yetenek testi geliştirmek için geçtiğimiz 24 Aralık’ta protokol imzaladığı hatırlattı. Bu protokole göre de Anadolu SAK Testi’nin geliştirildiği ve pilot denemesinin yapıldığı belirtildi. Türk kültürüne uygun bu yetenek testi 4-12 yaş arasındaki çocuklar için kullanılacak.

İşte bakanlığın konuyla ilgili yaptığı açıklama

YABANCI TESTLER ARTIK KULLANILMAYACAK

Özel yeteneklilerin tespit edilmesi amacıyla kullanılan yabancı ülke kaynaklı ve ülke uyarlamalı testler yerine geçerliliği ve güvenirliği yüksek, ulusal ve uluslararası alanda kabul edilebilir, ülkemize ait testlerin geliştirilmesi üniversitelerimiz ve Millî Eğitim Bakanlığı açısından önem arz etmektedir.

ANADOLU SAK TESTİ GELİŞTİRİLDİ

Bu kapsamda, Millî Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi işbirliğinde, kültürümüze uygun ve öncelikle özel yetenekli öğrencilerin tespitinde kullanılacak bir test (Anadolu SAK Testi) geliştirilmesine yönelik 24.12.2015 tarihinde protokol imzalanmış olup, araştırmacı ekip tarafından ölçeğin alt yapısı oluşturulmuş, uygulayıcı eğitiminin ilk kısmı tamamlanmıştır.

4-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN HAZIRLANDI

Bu protokol ile Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören 4-12 yaş aralığındaki özel yetenekli ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde tanılanmasında kullanılmak üzere bir genel yetenek testinin geliştirilmesi hedeflendi.

TÜRK KÜLTÜRÜNE UYGUN TEST

Türk kültürüne uygun olarak geliştirilen bu testin  2016-2017 eğitim öğretim yılında Bakanlığımızca kullanılmaya başlanması hedeflenmiştir.

ULUSAL BİR TEST OLDU

Testin geliştirilmesi tamamlandıktan sonra 3 yıl boyunca sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve sınırsız olarak kullanılacak olması, ileriki yıllarda özel yetenekli öğrencilerin ulusal bir test ile tanılanması sağlanmış olacaktır.

İLK YERLİ ZEKA TESTİ ASİS ZEKA ÖLÇEĞİ

Türkiye’nin ilk yerli zeka testi, ASİS Zeka Ölçeği, genel zekayı ve genel zekayı oluşturan ana bileşenleri objektif olarak ölçen bireysel bir zeka ölçeğidir. Prof. Dr. Uğur Sak ve ekibi tarafından Anadolu Üniversitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğinde geliştirilen testin 7 alt test, 276 madde, 4-12 yaş aralığı, 1202 çocuk ile pilot uygulaması yapılmıştır.

KAÇ ÇOCUK ÜZERİNDE KULLANILDI?

276 madde, 26 bölgede köy-kent, 4641 çocuk, 64 testör ile standardizasyon çalışması yapılmıştır. 1500’ün üzerinde çocuk ile geçerlilik ve güvenirlik çalışması toplamda 14 araştırmacı, 5 içerik uzmanı, 64 testör, 26 bölge, 190 okul, 6400’den fazla çocuk ve 2 yıl süren bir çalışma ile ASİS tamamlanmıştır. Testin uygulayıcı eğitimi 15-16-17 Kasım 2016’da tamamlanacak olup 17 Kasım 2016 tarihinde kapanış toplantısı yapılacaktır.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d