Yabancı özel liseler MEB sınavını kullanacak

0

Yabancı özel liseler MEB sınavını kullanacak. Aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman, Avusturya liseleriNin de bulunduğu özel yabancı liseler öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) önümüzdeki haziran ayında yapacağı sınav sonuçlarına göre alacak. Bu sınava 8’inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrencinin isterlerse tümü girme hakkına sahip. Sınav TEOG’da olduğu gibi zorunlu değil. Ancak sınavla ilgili ayrıntılar da henüz kesinleşmedi.

YABANCI ÖZEL LİSELER MEB SINAVINI KULLANACAK

Haziran ayında yapılacak bu sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak. Soru sayısı şimdilik 60 olarak açıklandı. Ancak sayının 80 ya da 100’e çıkma olasılığı da var. Sınav sorularının da ağırlıklı 8’inci sınıf olmak üzere 6 ve 7’inci sınıf müfredatını kapsayacağı açıklanmış olsa da bunda da bir değişiklik bekleniyor.

Geçtiğimiz 19 Eylül’de TEOG’un kaldırılmasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 5 Kasım’da liseye geçişte yeni sistemi açıkladı. Buna göre Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si evlerine en yakın liselere adrese göre yerleşecek. Yüzde 8 ise sınavla öğrenci alan okullara sınav sonucuna göre girecek.

YABANCI ÖZEL LİSELER NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Tüm özel okullar gibi yabancı özel liseler de bu sınavın ham puanlarını alacaklar ve bu puan üzerinden kendi taban puanlarını oluşturacaklar. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacağı söylenen bu sınavdan yabancı liseler isterlerse belli dersleri de alabilecek. Tıpkı TEOG’da olduğu gibi..

KENDİ PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR

Yabancı özel liseler taban puanlarını ve hesaplama yöntemlerini açıkladıktan sonra öğrencilerini önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile alacak. Bu durumda birden fazla yabancı özel liseye önkayıt yaptırma hakkı olacak.

KENDİ KAYIT TAKVİMİNİ DUYURACAKLAR

Özel okullar merkezi yerleştirmeye girmedikleri için ayrı bir kayıt takvimi olacak. Geçen yıl olduğu gibi de yine devlet liseleri için tercihler başlamadan özel okullar da öğrencilerinin kayıt işlemlerini tamamlamış olacak. Özel okula kayıt yaptıran öğrenci geçtiğimiz yıllarda devlet liseleri için tercih yapamıyordu. Bu yıl da aynı uygulamanın süreceği tahmin ediliyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı