Yeni lise modeli kimleri etkileyecek?

0

Yeni lise modeli kimleri etkileyecek? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise modelinden hangi öğrenciler etkilenecek? Bu yıl Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) giren öğrenciler bu sistemden etkilenecek mi?

İşte son günlerde velilerden ve öğrencilerden en çok gelen sorular bunlar. Bakan Selçuk tarafından açıklanan yeni model ile ilgili tartışmalar sürüyor.

YENİ LİSE MODELİ KİMLERE ETKİLEYECEK?

Yeni lise modelinin kimleri etkileyeceği, yeni üniversiteye giriş sınavına kimlerin gireceğine ilişkin soruların yanıtlarını eğitim yazarı Pervin Kaplan verdi.  

Yeni lise modeli kesin olarak ne zaman başlayacak?

2020-2021 öğretim yılından itibaren 9’ncu sınıflardan itibaren başlayacak. Bu tarihten önce yeni lise modeli ya da dersleri olmayacak.

Bu yıl 8’inci sınıfta okuyan ve 2019 LGS’ye giren öğrenciler bu yeni lise modeline dahil olacak mı?

Hayır ama 2019 LGS’de hazırlık sınıfı olan liselere yerleşen öğrenciler yeni lise modeline göre okuyacak. Çünkü sistemin yaşama geçeceği 2019-2020 öğretim yılında bu öğrenciler 9’ncu sınıfta olacak. Yeni lise modeli de o yıl 9’ncu sınıfta olan öğrencilerle başlayacak. Hazırlık sınıfı olmayan liselere yerleşenler ise şu anda geçerli olan sisteme göre okuyacak.

Şu anda lise öğrencileri herhangi bir şekilde etkilenecek mi?

Hayır. Şu anda lisede okuyan ve gelecek yıl da liseye girecek öğrenciler bu yeni lise modeline dahil olmayacak.

YKS bu lise modeli ile birlikte değişecek mi?

Evet. Çünkü Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öğrencilerin lisede gördükleri dersler dikkate alınarak hazırlanan sorulardan oluşuyor. Bu nedenle yeni lise modelinde dersler değişeceği için üniversiteye geçiş sınavı da değişecek.

Bu yeni lise modeline göre nasıl bir üniversite sınavı olacak?

Bu sistemin ilk üniversite sınavı 2024 yılında yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise sistemi üniversite sınav sistemini de değiştirecek. 2020 yılında 9’ncı sınıfa başlayan öğrenciler 2024 yılında yeni bir üniversite sınavı ile yükseköğretim kurumlarına yerleşecekler. Açıklamalardan anlaşıldığına göre de üniversiteye geçiş ise sadece sınavla olmayacak. Aynı zamanda başta ABD üniversitelerinde olduğu gibi öğrencilerin portfolyoları da üniversiteye girişte etkili olacak. Bu portfolyo içeresinde toplum yararına hizmet, sertifikalar gibi belgeler de etkili olacak.

Aynı zamanda üniversiteli olmak isteyenler Birleşik Krallık sisteminde olduğu gibi “ders” bazında sınava girecek gibi görünüyor.  Ortak dersler dışında aynı zamanda seçmeli dersler de öğrencilerin okumak istedikleri alanlara göre belirlenecek.

Yeni lise modelinde 12’nci sınıf üniversiteye hazırlık mı olacak?

Evet. 12. sınıf, pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı yeni lise modeli ile ve doğal olarak da bu modele uygun olarak değişecek üniversite sınavlarıyla ilgili ilgili sizlerden çok sayıda soru geliyor. Özellikle de bu yıl 2019 LGS’ye girecek öğrenciler biz de etkilenir miyiz diye soruyor.

BU MODEL NE ZAMAN BAŞLIYOR

Bu model öncelikle 2020-2021 öğretim yılında başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan ders saatleri azaltılan yeni lise modeli 2020-2021 öğretim yılında ilk kez uygulanacak.

BU YIL 7’DE OLAN ÖĞRENCİLER

Bu durumda da bu yıl 7’inci sınıftaki öğrenciler bu modele göre okuyacak ve yeni üniversite sınavına girecek.

HAZIRLIK SINIFINA GİRECEKLER

Peki bu yıl 2019 Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek ve hazırlık sınıfı olan liselere yerleşecek öğrenciler ne olacak?

Bu öğrenciler 2020-2021 eğitim yılında 9’ncu sınıfta olacaklar. Bu durumda da bu yıl 8’nci sınıfta okuyan ve önümüzdeki yıl 1 yıl hazırlık okuyacak bu öğrenciler yeni üniversite sınavına girecek?

YENİ BİR ÜNİVERSİTE SINAVI GELİYOR

Aynı zamanda yeni lise modeli ile okuyacak öğrencileri de 2024 yılında yeni bir lise sınavı bekliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise sistemi üniversite sınav sistemini de değiştirecek.

Bakan Selçuk’un dediği gibi bu sistemin ilk sınavı 2024 yılında olacak. Yani 2020 yılında 9’ncı sınıfa başlayan öğrenciler 2024 yılında yeni bir üniversite sınavı ile yükseköğretim kurumlarına yerleşecekler.

Açıklamalardan anlaşıldığına göre de üniversiteye geçiş ise sadece sınavla olmayacak. Aynı zamanda başta ABD üniversitelerinde olduğu gibi öğrencilerin portfolyoları da üniversiteye girişte etkili olacak. Bu portfolyo içeresinde toplum yararına hizmet, sertifikalar gibi belgeler de etkili olacak.

Aynı zamanda üniversiteli olmak isteyenler Birleşik Krallık sisteminde olduğu gibi “ders” bazında sınava girecek.  Ortak dersler dışında aynı zamanda seçmeli dersler de öğrencilerin okumak istedikleri alanlara göre belirlenecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı