22 ilde Anadolu, 14 ilde sosyal bilimler lisesi yok

0

22 ilde Anadolu, 14 ilde sosyal bilimler lisesi yok. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları 14 Nisan’a kadar sürece. Adaylar başvurularını e-okul üzerinden yapacak. Başvurunun geçerli olması için okul müdürlüğünün onaylaması gerek.

LGS başvuru kılavuzunda sınavın usul ve esaslarının yanı sıra sınavla öğrenci alan liselerin listesi de yer alıyor. LGS kılavuzuna göre okulların yarıdan fazlası imam hatip ve meslek lisesi.

22 İLDE ANADOLU, 14 İLDE SOSYAL BİLİMLER LİSESİ YOK

Başvuru kılavuzunda yer alan okul listesi incelendiğinde 22 ilde Anadolu, 14 ilde de sosyal bilimler lisesi yok.

Sınavla öğrenci alacak okul sayının 1526 olarak görüldüğü bu listede okulların toplam kontenjanı da 139 bin 120. Bu liste incelendiğinde ise 22 ilde Anadolu, 14 ilde de sosyal bilimler lisesi olmadığı görülüyor.  Ancak her ilde meslek ile imam hatip lisesi bulunuyor.

HANGİ İLLERDE ANADOLU LİSESİ YOK?

Anadolu lisesi olmayan 22 il şöyle:

Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli, Yalova.

Sosyal Bilimler Lisesi olmayan 14 il ise şöyle:

Bu iller şöyle: Adıyaman, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Karabük, Kars, Kırıkkale, Niğde, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı