Akademisyen olacak ama ne dil ne sınav puanı aranacak

0

Akademisyen olacak ama ne dil ne sınav puanı aranacak. Öğretim elemanı kadrolarına nasıl atama yapılacak? Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğretim elemanı kadrolarına nasıl atama yapılacağını belirledi. Buna göre öğretim elemanı temininde güçlük çekilen özellikli alanlarda yapılacak atamalarda, mesleki hüviyetleriyle temayüz etmiş kişiler için merkezi sınav ve yabancı dil şartı aranmayacak.

AKADEMİSYEN OLACAK AMA NE DİL NE SINAV PUANI ARANACAK

YÖK’ten konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Buna göre YÖK tarafından öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak kurallar belirlendi. Bu atamalarda merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik hazırlandı.

Açıklamada, 9 Temmuz’da yayımlanan 703 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e dikkat çekildi. Bu yönetmeliğin dayanaklarından 78 sayılı  KHK hatırlattıldı.  “Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında KHK”nin yürürlükten kaldırıldığı söylendi. Bu nedenle dayanak maddesinde ve bu kanuna atıf yapılan maddelerde değişiklik yapılması gerektiği kaydedildi.

ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARINA NASIL ATAMA YAPILACAK

Yapılan düzenlemeyle YÖK tarafından belirlenecek öğretim elemanı temininde güçlük çekilen özellikli alanlarda atama şartları belirlendi. Buna göre mesleki hüviyetleriyle temayüz etmiş kişilerin merkezi sınavve yabancı dil şartı aranmadan istihdam edilmesine imkan tanındığı belirtildi.

Bu haliyle yönetmeliğin, nesnel, ölçülebilir ve denetlenebilir kriterlere önem veren özelliğinin yanı sıra beceriye dayalı alanlar başta olmak üzere bazı özellikli alanlarda uzmanlığı öne çıkaran ve bu alanlarda yetkin insanların akademiye katkı sağlamasına imkan tanıyan bir özelliğinin bulunduğu ifade edildi.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarını, 15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan 10 sayılı “Resmi Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne uygun olarak ilan etmelerini sağlayacak ve bu kadrolara atanacakların asgari niteliklerini belirleyecek yeni bir yönetmelik hazırlandığı bildirildi.

 İlgili yönetmeliğin yayımlanması için yetkili makama sunulduğu açıklandı.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı