Çocuklarınızı formatlamaya çalışmayın

0

Çocuklarınızı formatlamaya çalışmayın. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk anne babalara seslenerek, şöyle dedi: “Bu çocuklarla siz aynı tarihlerde yaşıyorsunuz fakat aynı zamanda yaşamıyorsunuz. Bırakınız onlar kendi zamanlarını yaşasınlar.”

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Hezarfen Anaokulları´nın Kasımpaşa şubesinin açılışını yaptı. Selçuk, çocuklara karşı sorumlulukları olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bizim çocuklarımıza karşı bir sorumluluğumuz var. Aslında doğmamış çocuklarımıza sorumluluğumuz var. Biz eğer bugünden 10 sene, 20 sene sonrasını dikkate almazsak inanın çocuklarımızı daha kötü bir gelecek bekler.

ÇOCUKLARINIZI FORMATLAMAYA ÇALIŞMAYIN

Hezarfen ismi bir marka.  Hezarfen bir bina ismi değil. Çocuklara milli bir kimlik oluşturuluyor. Bu sadece basitçe, anlamı güzel olsun diye konulmuş bir isim değil. O yüzden biz insanımızı yetiştirirken, hem maddi olarak becerilerinin artmasına yardımcı olmak hem de onların mana açısından, anlam açısından da çok daha donanımlı olmasına dikkat etmek durumundayız. Aksi takdirde çocuklarımız tek kanatlı büyür. Biz istiyoruz ki çift kanatlı çocuklarımız olsun, hem maddi hem manevi alanlarda gelişmiş olsunlar

ANNE BABALARA DA MESAJ VAR

Benim anne-babalardan ricam şudur, bu çocuklarla siz aynı tarihlerde yaşıyorsunuz fakat aynı zamanda yaşamıyorsunuz. Bırakınız onlar kendi zamanlarını yaşasınlar ve kendi geçmişinizde yaşadıklarınızdan etkilenerek, onların hayatını biçimlendirmeye, çocuklarınızı formatlamaya çalışmayın. Onları başka bir gelecek bekliyor. Bırakınız kendi zamanlarına göre yetişsinler ve rahat olunuz, sizin gibi anne-babalarımız var oldukça, benim rahmetli babaannem ´Ot kökü üzerine biter.´ derdi. Bu çocuklar sizin kökünüzün üzerinden, bu toprakların kokusu üzerinden büyüyecekler, hiç endişe etmeyin. Dünyanın neresine giderlerse gitsinler, bu şuuru, bu bilinci kaybetmezler. O yüzden çocuklarımızın geleceği için daha güzel şeylere hep beraber imza atacağız. Bu çocuklarımızın yetişmesine müsaade ediniz, onları fazla hırpalamayın, aşırı ilgi göstermeyin, aşırı korumayın, bırakın mücadele etsinler, bırakın zorluklarla karşılaşsınlar, bırakın biraz uğraşsınlar, didinsinler, yoksa bağışıklık sistemleri çöker, psikolojik olarak da çökerler. Onun için çocukları bu kadar korumaktan vazgeçelim, onların biraz mücadele etmesine, azimli olmasına, sabırlı olmasına, biraz bazı şeylerin yokluğunu görmesine fırsat verin çocukların, aksi takdirde ileride siz huzursuz olursunuz.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı