Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, ÖSYM harekete geçti

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, ÖSYM harekete geçti. ÖSYM, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceği yönündeki açıklamalarının ardından ön çalışma başlatıldı. pervinkaplancom haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dil muafiyet sınavlarını ÖSYM’nin yapabileceği sözlerinin üzerinden 3 gün geçti ve ilgili kurumlar da harekete geçti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTEDİ, ÖSYM HAREKETE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 3 Ekim’de yapılan 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturulmasının önemini vurgulamıştı. Erdoğan, bu amaçla üniversitelerin yabancı oil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının “ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceğini” ifade etmişti.

ÖSYM ÇALIŞMA BAŞLATTI

 

ÖSYM, Erdoğan’ın açıklamasının ardından üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının merkezi olarak yapılabilmesi yönünde ön çalışma başlattı. ÖSYM’nin “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile koordineli çalışarak gerekli tüm hazırlıkları en kısa sürede başlatacağı” belirtildi.  

ÖSYM yetkilileri, yabancı dil alanlarında 12’si e-Sınav, 3’ü basılı sınav olmak üzere, 25 farklı dilde her yıl 200 binin üzerinde adayın katıldığı toplam 15 sınavı başarıyla gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı