Diploma denklik başvuruları e-devlet üzerinden

0

Diploma denklik başvuruları e-devlet üzerinden. Diploma denklik başvuruları elden yapılmayacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bugünden itibaren diploma denklik başvurularının, e-Devlet sistemi üzerinden online yapılacağını açıkladı. Saraç, 16 Şubat 2108’den sonra elden başvuru kabul edilmeyeceğini söyledi.

DİPLOMA DENKLİK BAŞVURULARI E-DEVLET ÜZERİNDEN

Saraç, yükseköğretim sisteminin kalite ve standartlarının altında kalıyorsa tanıma ve denklik taleplerine ret kararı verdiklerini söyledi. Saraç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak sayısı her geçen gün artan ve 2017 yılı itibarıyla 14 bini bulan tanıma ve denklik başvurusunu değerlendirirken, başvuru sahiplerinin mağdur olmaması için çaba sarf edilmektedir. Bu cihetle daha az zamanda kaliteden taviz vermeden, akademik değerlendirme nasıl yapılabilir, denklik süreci daha kısa zamanda nasıl sonuçlandırılabilir, bu soruların çözümü için çalışmalar yaptık.”

Saraç, Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığının web sitesinin yenilendiğini, 2018 Ocak ayı itibarıyla e-Devlet sistemi ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı web sayfası üzerinden online denklik başvuru hizmetine yönelik test çalışmalarının da tamamlandığını açıkladı.

Saraç, şu bilgileri verdi:

16 ŞUBAT’TAN SONRA ELDEN YOK

“Bugünden itibaren denklik başvuruları, e-Devlet sistemi üzerinden online yapılacaktır. e-Devlet şifresi olmayan yabancılar için ayrı bir başvuru portalı oluşturulmuş, yabancılar bu portaldan aynı şekilde online başvuracaklardır. 16 Şubat 2018 tarihinden sonra elden başvuru kabul edilmeyecektir. Sadece ülkelerinde savaş, işgal veya ilhak koşulları bulunan kişilere yönelik denklik başvurusu kurumumuzda elden kabul edilecektir. Başvuru sahipleri denkliğin her safhasını e-Devlet üzerinden takip edebilecek.”

HER DİPLOMA DENKLİK ALABİLİYOR MU?

Saraç denklik işlemlerinin uzun sürmesi ve denklik almanın zor olduğuna ilişkin şikayetler üzerine şunları söyledi:

“Kendi diplomalarımızın ve işgücü piyasamızın kalitesini korumak adına, sizler de takdir edersiniz ki gelen her başvuruya olumlu olarak yanıt vermemiz, denklik vermemiz mümkün değildir. “

NEDEN DENKLİK ALMAK UZUN SÜRÜYOR?

Saraç kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerin de denklik sürecinde uzamalara neden olduğunu belirterek, sürenin uzamasında iki ana faktörün etkili olduğunu anlattı. Bunlardan birinin akademik seviye yeterlilik düzeyini tespit etme süreci olduğunu vurgulayan Saraç, bu süreci üniversiteler, ÖSYM, Bilim Alanı Danışma komisyonları marifetiyle yürüttüklerini, bu süreci kısaltmaya yönelik yenilikler getirdikleri bilgisini verdi.

Süreci uzatan diğer önemli hususun da diplomanın alındığı ülkeden ve üniversiteden teyit alma süreci olduğuna dikkati çeken Saraç, yükseköğretim altyapısı güçlü ülkelerden kısa sürede teyitlerin alındığını ancak altyapısı zayıf veya savaş koşulları bulunan ülkelerden teyit almanın uzun süre aldığını ya da teyidin hiç gelmediğini söyledi.

Teyidi gelmeyen başvuru sahiplerinin denkliğinin bu nedenle uzun süre aldığını anlatan  Saraç, “Bu alanda da iyileştirmeler yapmak için Dışişleri Bakanlığımız ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

SON 3 YILDA 21 BİNDEN FAZLA BAŞVURU OLDU

Saraç, son üç yılda denklik başvuru sayısının 21 bini aştığını bildiren Saraç, 17 bin 500’e yakın başvuruya denklik belgesi verildiğini, bin 605 başvurunun ise reddedildiğini, bazı başvurulara ise sınav ve ders kararı verildiğini söyledi. Saraç, geçen yıl tıp doktorluğunda 1005, mühendislikte 820, mimarlıkta 209, hukukta 241 denklik verildiğini kaydetti.

BALKAN ÜLKELERİNE GİDİYORLAR

Saraç, son yıllarda Türkiye’den bazı Balkan ülkelerindeki üniversitelere tıp, mühendislik ve hukuk dahil olmak üzere belli alanlarda ciddi bir geçiş olduğunu ifade etti. Saraç şöyle dedi: “Bu üniversitelerin bir kısmında devam koşulu aranmadığı ve devam aranmadan Türkçe derslerinin yapıldığı ve çok hızlı bir şekilde diploma verilmesi durumunun da söz konusu olduğu, bu durumun da kamuyu tehdit eder şekilde gelişim gösterdiğini ifade etmek isteriz. Dolayısıyla YÖK olarak yaptığımız işte titizlenmemizin haklı gerekçelerini de kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”

500 AKADEMİSYEN İNCELİYOR

YÖK üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz ise denklik başvurularının değerlendirilmesinde ortalama çeşitli bilim alanlarından 500 öğretim üyesinin görev aldığını belirtti.  Online başvuru ile başvuru sahiplerinden 3 dilde rıza beyanı alacaklarını dile getiren Açıkgöz, böylece bu belgeyi ilgili ülkeye göndererek teyit alabileceklerini söyledi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d